Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Piyasaya Sıcak Para Girmezse Esnafın %60’ını Kaybederiz”

Yalova Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (YESOB) Başkan Vekili Adnan Dağ, pandemi dolayısıyla esnafın zor günler geçirdiğini dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 22.09.2020 11:49
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Piyasaya Sıcak Para Girmezse Esnafın %60’ını Kaybederiz”

Dağ, piyasaya bir an önce sıcak paranın girmemesi durumunda esnafların %60’ının kepenk kapatacağını dile getirdi.

YESOB Başkan Vekili Adnan Dağ çarpıcı açıklamalarda bulundu. Pandemi süreci ve sonrasında esnafın durumunu değerlendiren Dağ pandemi de 2. Dalga beklentisinin ise esnafın üzerine kabus gibi çöktüğünü vurguladı. Esnafların pandemi sürecinde çekilen kredileri ödemekten son derece büyük zorluk çektiğini işaret eden Dağ, “ Pandemi nedeniyle büyük sıkıntılar yaşayan Yalova esnafı aldığı kredileri ödeyemeyecek durumda. Pandemi de 2. Dalga beklentisi ise esnaflarımızı kaygılandırıyor. Zira devletin hayata geçirmeye başladığı bir takım yaptırımlar da bunu gösteriyor. Eğer 2. Dalga başlar ve yine kısıtlamalara gidilir, esnaf kepenk kapamak zorunda kalırsa bunun sonucu esnaf açısından çok vahim olur. Biz bir an önce Yalova piyasasına sıcak para girişinin bir an önce sağlanması lazım. Eğer bunu sağlayamazsak kesin olarak söylüyorum ki esnafın %60’ından fazlası kepenklerini kapatmak zorunda kalacak” dedi.

Projeleri sıraladılar
YESOB Başkan Vekili Adnan Dağ Yalova’ya sıcak para girşinin sağlanmasının ilde bazı projeleri hayata geçirmek ile gerçekleşeceğini belirtti. Dağ, “Bunda ildeki tüm yerel yöneticilere büyük görevler düşüyor. Bu ancak ilimize yeni yatırımlarla olacak bir şey. Biz bu noktada ilimizin 1/25 ve 1/50 binlik planlarına bir fuar merkezinin işlenmesini istiyoruz. Yine ilimizde Termal, Teşvikiye ve Esenköy gibi noktaların büyük takımlar için birer kamp merkezine dönüştürülmesini istiyoruz. Yine Armutlu ilçemizde oluşturulacak bir Matematik Köyü modeli ile de Yalova’ya sıcak para çekilebileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

SGK ve Vergiler ötelensin talebi

Pandeminin ilk zamanlarında esnafların kapandığını ancak bu süreçte kira, maaş, SGK ve Vergi gibi giderlerinin devam ettiğini belirten Dağ bundan sonra yaşanacak olası bir kısıtlamada ise mutlaka esnafa SGK ve Vergi ötelemesinin getirilmesi gerektiğini savundu. Dağ, “Esnafa yönelik kısıtlamaların makul seviyelerde tutulması lazım. Zira esnafın komple kapanmasını istediğinizde bunların SGK ve vergi gibi giderleri de devam ediyor. Devlet böyle bir durumda bu giderleri de mutlaka ötelemeli” şeklinde konuştu.

Vali Erol ve Başkan Tutuk’a övgü
YESOB Başkan Vekili Adnan Dağ pandemi sürecinde Yalova Valisi Muammer Erol ve Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’un her zaman sahada olduğunu dile getirdi. Dağ, “Pandemi döneminde Yalova Valimiz Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ve AK Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar sürekli olarak sahalardaydı. Esnafın sorunlarını dinledi. Onlara çözümler üretti. Ama biz milletvekillerini bu süreçte neredeyse Yalova da hiç göremedik. Keşke onlarda esnafı dolaşsa, sıkıntılarını dinlese dertleri ile hemhal olsaydılar” dedi.

YESOB’dan Otokontrol Sistemi
YESOB olarak geliştirilen Otokontrol Sistemi ile esnafları denetlediklerini ve korona virüs tedbirlerine uyulmasını sağladıklarını da vurgulayan Dağ, “Esnaflarımızın denetimini yapmak adına bir otokontrol sistemini de hayata geçirdik. Bu süreçte odaya bağlı esnafları gezerek maske, mesafe ve hijyen kuralları ile getirilen kısıtlamalara uyup uymadıklarını denetledik. Burada gördüğümüz tüm eksiklikleri de ortadan kaldırmak adına gerekenleri yaptık” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.