Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Perakende Satış Hacmi Ve Ciro Eylül’de Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, perakende satış hacmi ve ciro 2023 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre artış gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2023 11:28
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Perakende Satış Hacmi Ve Ciro Eylül’de Arttı

Perakende satış hacmi sabit fiyatlarla yıllık yüzde 13,8, cari fiyatlarla ise yıllık yüzde 85,7 arttı. Perakende ciro aylık bazda da yüzde 4,2 oranında yükseldi.

TÜİK’in Perakende Satış Endeksleri, Eylül 2023 raporuna göre, perakende satış hacmindeki artışın en büyük payı gıda dışı satışlara (otomotiv yakıtı hariç) aitti. Bu kategorideki satışlar yıllık yüzde 18,6, aylık yüzde 1,2 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları ise yıllık yüzde 13,8, aylık ise aynı seviyede kaldı. Otomotiv yakıtı satışları yıllık yüzde 1,5 azalırken, aylık yüzde 0,1 artış gösterdi.

Perakende cirosundaki artışın en büyük payı da gıda dışı satışlara (otomotiv yakıtı hariç) aitti. Bu kategorideki satışlar yıllık yüzde 89,9, aylık yüzde 3,5 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yıllık yüzde 90,2, aylık yüzde 5,1 artarken, otomotiv yakıtı satışları yıllık yüzde 67,2, aylık yüzde 5,1 artış gösterdi.

TÜİK, perakende satış endekslerinin, perakende ticaret faaliyetlerinin gelişimini gösteren kısa dönemli göstergeler olduğunu belirtti. Endeksler, perakende ticaret sektöründeki işletmelerin satışlarının hacim ve değer olarak değişimini ölçüyor. Endeks hesaplamalarında 2015 yılı baz alınıyor.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.