Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Özel, “Yalova Dönüşüme Hazırlıklı Olmalı”

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Özel göreve gelişlerinin bininci gününü düzenlenen toplantıda Yalova’nın bir dönüşüm içerisinde olduğunu ve buna hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Özel, “Yalova Dönüşüme Hazırlıklı Olmalı”

YTSO Meclis Başkanı Mehmet Gürel ise, “Oda olarak ağalık sistemini yıktık” dedi. YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Özel ve YTSO Yönetim Kurulu üyeleri göreve gelişlerinin 1000. gününü düzenledikleri değerlendirme toplantısında üyelerle paylaştılar. Bu süre içerisinde yapılan çalışmaların sunumlarla desteklenerek anlatıldığı toplantıda YTSO Başkanı Celal Özel Dünya ve Türkiye’ye yönelik ekonomik verileride aktardı. Bin günlük süre zarfında odada yapılan çalışmalar ise tüm detayları ile üyelere aktarıldı.
Toplantının son kısmında ise oda gündeminde olan maddeleri değerlendiren Özel, kurumlararası ilişkilerde Yalova paydasının önemine değindi. Göreve geldikleri andan beri negatif bir yönetim anlayışı sergilemediklerini dile getiren Özel, “Kurumlar arası ilişkilerde yapılan açıklamaların Yalova’ya ne getireceğine dikkat edilerek yapılması gerektiğine inanıyorum. Yalova’da ki hiçbir kurumun başarısız olma lüksü yoktur. Yalova’da ki hiçbir kurum bir biri ile rakip te değildir” dedi.
Konuşmasında 1/25 binlik Çevre Düzeni Planının Yalova 2023 vizyonu ile uyumlu hale getirilmesi gerektiğine de vurgu yaparak, “Yalova 2023 hayalimizi parametrelerle ortaya koymalıyız. Bu konuda da herkes üstüne düşen görevi yapmalıdır. Yalova’nın Körfez Geçiş Köprüsü ve Otoban Projesi ile bir geçiş dönemi yaşadığını herkez ne olarak anlamalıdır. Yalova’da çok büyük yatırımlar vardır ve Yalova’da bu noktada ortak paydaya yönelik misyon ve projelerini ortaya koymak zorundadır” şeklinde konuştu.
Yalova Turizminin istenen yerde olmadığını ve turizm pastasından yeterli payı alamadığını dile getiren Özel, “Yalova’ya 2010 yılında 351 bin turist geldi. Bunlardan sadece 31 bini yabancı turist. Buda şunu ortaya koyuyor. Sadece bir ilde deniz, doğa, güneş, kum olması yetmiyor. Turizmde tesis yatırımı çok önemlidir. Oysa Yalova’da sadece 74 turizm amaçlı tesis bulunmaktadır. Bu anlamda Termal’deki kaplıca tesisinin idaresinden de hiç memnun değiliz. Burası çağdaş bir şekilde yönetilmiyor. Atatürk’ün mirasını koruyalım derken bu tesiste gerekli gelişim sağlanamadı. O nedenle de burasının il turizmine katkı sağladığını düşünmüyorum” dedi
Yalova’ya kalıcı bir fuar alanının kazandırılmasının önemine de değinen YTSO Başkanı Celal Özel, “Yalova’nın Körfez Köprüsünün tamamlanması sonrasında Marmara Bölgesi’nin Fuar ve Kongre Merkezi olması işten bile değildir. Bu noktada Yalova’ya kalıcı bir fuar alanının kazandırılması lazım. Ancak YTSO’nun bunu kendi imkanları ile yapmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Konuyu Yalova Valisi Esengül Civelek’e de aktardım. O da bu konuya sıcak bakıyor” diye konuştu.


GÜREL, “AĞALIK SİSTEMİNİ YIKTIK”

YTSO Başkanı Celal Özel’in arkasından söz alan YTSO Meclis Başkanı Mehmet Gürel ise ağalık sistemini yıktıklarını bu nedenle de çok eleştirildiklerini söyledi. Gürel, “YTSO isteyerek ya da istemeyerek oluşan ağalık sistemini yıktı. Bu nedenle odayla ilintili olmayan, oda dışından bazı eleştirel yaklaşımlar var. Yalova’da artık halkın kararı ile kararların alındığı bir sisteme kavuşmalıdır” dedi.
Oda üyelerine de daha çalışkan ve rekabetçi olmaları tavsiyesinde bulunan Gürel, “Unutulmamalıdırki Yalova’da petrol yok. Ve hiçbir zaman da olmayacak. O nedenle bizler daha çalışkan ve rekabetçi olmak zorundayız” dedi.
Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanlığına aday olan Yalovalı Faruk’a da destek isteyen YTSO Meclis Başkanı Mehmet Gürel, “Acar Yalova’nın gururu oldu. Bizde ona oylarımızla destek olmalıyız” çağrısı yaptı.
Konuşmaların ardından YTSO Yönetim Kurulu üyeleri hep birlikte 1000. Gün Pastasını kestiler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.