Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Önümüzdeki Dönem İçin Güzel Düşüncelerimiz Var”

YTSO başkanı Tahsin Becan, başkanlık için ekibi ile birlikte aday olduğunu, gruptan çıkıp yönetim kurulu tarafından da seçilmesi durumunda oda ile ilgili çok güzel düşüncelerinin bulunduğunu ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2022 09:13
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Önümüzdeki Dönem İçin Güzel Düşüncelerimiz Var”

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası hızla seçim atmosferine bürünmeye başladı. Hal böyle olunca en çok merak edilenlerden birisi de Tahsin Becan’ın aday olup olmadığı konusu oldu. Becan net cevaplar verdi. YTSO’daki seçim sisteminde kimsenin başkan adayıyım demekle başkan olmadığını ifade eden Becan, “Seçim için henüz resmi bir yazı gelmedi. Her dönem seçimlerimiz Ekim veya Kasım ayı gibi olur. Türkiye’de şu dönemde erken seçim olacağını zannetmiyorum. Herhangi bir değişiklik olmazsa Ekim-Kasım gibi seçim olur. Net bir şey şu an için yok.Bizim bir ekibimiz var. Ekip olarak da konuştuk. Ya hep girelim ya da hiç girmeyelim diye. Hep beraber karar verdik. Kafamızda bir-iki proje bulunuyor. Onları da Allah kısmet ederse yapalım dedik. Ama ticaret odası seçimleri iki aşamalı olduğu için öncelikle herkesin kendi gruplarından çıkması lazım. Gruplardan çıktıktan sonra da diğer gruplardan çıkan arkadaşlar bizim hala başkanlık görevini devam etmemizi isteyecekler ise aday olacağız. Yoksa adayım demekle aday olunmuyor” dedi.

Projelerimiz hazır
YTSO seçimleri sonrasında grubundan çıkması ve yönetim kurulu tarafından da başkan seçilmesi durumunda odanın ve üyelerin menfaatine olacak projelerin hayata geçirilmesi için olanca gücüyle çalışacağını dile getiren Becan, “Önümüzdeki dönem için güzel düşüncelerimiz var. Tamamen üye odaklı çalışmak istiyoruz. Böyle bir hizmet binası yaptıktan sonra üyenin menfaati ne olacaksa o projeler için uğraşacağız. Özellikle devam eden Makine OSB, Avrasya OSB gibi projeler var. Fakat bunlar büyük ölçekli OSB’ler. Bunlara daha çok dışarıdan, İstanbul’dan Ankara’dan büyük sanayiciler geldi. Yalova’daki şirketlerin çok maddi gücü yetmediği için oralara çok fazla giremediler. Sayılı 3-5 firma var. Biz bu anlamda yeni bir OSB çalışması içerisine girdik. Yapabilirsek. Bu OSB, sadece Yalova’da esnaflık yapan, YTSO’ya ya da esnaf odasına kayıtlı KOBİ diyebileceğimiz orta ölçekli esnafımıza ait olacak. Buna ihtiyaç var. Kimi atölye olarak kullanacak, kimi depo-lojistik anlamda kullanacak. Bu anlamda da çok ihtiyaç olduğunu duyuyorum ve biliyorum. Bunu bekleyenler de var. İnşallah böyle bir şey yaparsak onlara da bir nebze faydamız olur” şeklinde konuştu.

Pandemi ve ekonomik krizlere rağmen iyi işler yaptık
8 yıllık başkanlık sürecini de özetleyen Becan, tüm dünyayı vuran Pandemi ve ekonomik krizlere rağmen oda ve esnaflara güzel hizmetler ürettiklerini ifade etti. Bu hizmetler arasında odaya kazandırılan binanın kendisi açısından çok özel bir yeri olduğunu da ifade eden Becan, “8 yıldır başkanlık görevini yürütüyorum. Göreve geldiğimizde ilk hedefimiz hizmet binası yapmaktı. Binanın yerinin araştırılmasıyla bir-iki yıl zamanımız geçti. Çünkü yer bulmak kolay değil. Daha sonra yeri bulduk. İnşaat Mühendisi olduğum için mesleğim gereği projenin üzerinde çok detaylı çalıştık. Yoksa daha erken de bitirirdik. Ama dedik ki ‘geç olsun güç olmasın.’ Ne istediğimizi bildiğimiz için ticaret ve sanayi odalarında hangi bölümlere ihtiyaç var, neleri kullanacağız, hangi salon kullanılacak gibi detaylar ile uğraştık. Proje dönemi neredeyse bir yıl sürdü. Ondan sonra da yapım süresine geçtik.  4 yılda binayı bitirdik.  4 yıl sürmesinin sebebi de parasal sıkıntılar oldu. Bunun sebebi de odamıza ait parayı pandemi sürecinde üyelerimize, ‘Nefes Kredisi’ sağlamak adına bankaya bloke etmemizdi. Bu sayede bloke ettiğimiz paranın 10 katını üyelere dağıtıp, o sıkıntılı süreçte ayakta durmalarına yardımcı olduk. Her sektöre ulaşmaya, onların bu zor süreci en az hasarla atlatmalarına elimizden geldiğince çalıştık. Başladıktan bir müddet sonra ekonomik kriz olunca o da bizi daralttı. Biz bu binayı müteahhitte vererek yapmadık. Kabasından sonra direk şahsım her şeyine imza atarak yaptık. Sağ olsun meclis üyesi arkadaşlarımız da o desteği verdi. Ben de sorumluluğu üstüme aldım her türlü detayı ile uğraştım. Binanın maliyetinin 4’te üçünü kendimiz karşıladık, 4’te birlik bölümünü de borçlanarak tamamladık. Şu anda YTSO’nun herhangi bir yere borcu yok. En azından sıfır bir borç ile bitirdik. Eğer bugünkü şartlarda yapmaya kalksak gerçekten yapamazdık. Maliyetler çok arttı. Bu binayı yaparken kat kat planladık. İlk 2 katı tamamen Yalova kamuoyunun, üyelerimizin kullandığı konferans, seminer salonları gibi yerlerden oluşuyor. Bir kata da hizmet katı yaptık. Yani üyemiz gelince kat kat gezmesin istedik. Bir katında da yönetim ve meclis toplantı salonlarımız bulunuyor. Güzel bir bina olduğunu düşünüyorum. Gelenler de memnun. Üyelerimiz de burada gerektiği zaman kendi özel işle ilgili toplantılarını yapıyorlar. Açtığımız günden beri de Yalova’da böyle bir ihtiyaç olduğunu fark ettik. Kongre, konferans ve eğitim salonlarımız hep dolu. Valilik, İl Özel İdare ve üniversite gibi kurumların ihtiyacı olduğu zaman veriyoruz. Kullanıyorlar. Yalova’nın eğitim ve öğretimine katkıda bulunmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.