Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Esnafın Kamuya Olan Borçları Yapılandırılmalı”

Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası (YESO) Başkanı Necati Erbul esnafların kamuya olan borçlarının yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 12:10
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 12:10
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Esnafın Kamuya Olan Borçları Yapılandırılmalı”

Erbul bu yapılandırma sayesinde esnafın borç stresinden kurtarılırken, devletin de ciddi miktarda bir kaynağı kasasına aktarmasının sağlanabileceğini ifade etti.

Küresel ekonomik krizin ülkeye olan yansımaları ve ülkedeki enflasyon nedeni ile oldukça zorlanan esnaflar, devlete olan borçları da ödemekte oldukça zorlanmaya başladılar. Bu çerçevede bir açıklama yapan YESO Başkanı Necati Erbul esnafların devlete olan borçlarının yapılandırılması için devletin bir adım atmasını beklediklerini ifade etti. Bu sayede devletin de kasasına ciddi miktarda bir kaynak gireceğini savunan Erbul, “Şu sıralar ülkenin ekonomik durumundan dolayı, gerek vergi daireleri ve gerekse SGK ve Bağ-Kur borçlarla ilgili olarak gerek vatandaşları, gerekse esnafları tahsilat anlamında sıkıştırıyor. Sıkıştırmak borcun tamamını tahsil etmek anlamına gelmese bile bir şekilde esnaflarımız ve vatandaşlarımız bu parayı ödeyebilmek adına yüksek faizle kredi almak ya da eşinden dostundan altın olarak börk almak gibi farklı alternatiflere yönelmek zorunda kalıyorlar. Biz esnafın ve vatandaşın sıkıntıya girmeden trafik cezasından tutun da vergi borcuna kadar tüm borçlarının yapılandırmanın en doğru yöntem olacağını savunuyoruz. Bunun devlete de esnafımıza da ciddi bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Esnaf ve vatandaş bu borç stresinden kurtulurken, devletimiz de kasasına önemli oranda bir geliri koymuş olacak. Elbette bu yapılandırmaları iyi niyetle kullanan kadar art niyetle kullanan da olacaktır. Devletimiz bu noktada yıl içerisinde 2 kere taksitini ödemeyenler için 1 yıl boyunca yapılandırmanın yenilenmemesi konusunda bir yaptırım getirebilir. Böylece esnaflar da bunu kötüye kullanamazlar. Biz bu anlamda sayın milletvekillerimizin de esnaflarımızın bu beklenti ve talebini Ankara’ya ulaştıracaklarını düşünüyorum.” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.