Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Esnaf, “Nefes Kredisi” İle Nefes Alacak

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Tahsin Becan, TOBB’un çabaları ile esnaflara yönelik hibe desteğinin başladığını dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2021 11:07
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Esnaf, “Nefes Kredisi” İle Nefes Alacak

Becan kısa süre içerisinde YTSO’nun mevduatını bankalara bloke etmesi ile esnaflara 6 ay vadeli ve düşük faizli, “Nefes Kredisi”nin verilmeye başlanacağı müjdesini de kamuoyu ile paylaştı.

Pandemi süreci ve hükümetin açıkladığı hibe desteklerini değerlendiren YTSO Başkanı Tahsin Becan bu hibelerin esnafı rahatlatacağını ifade etti. Esnafın çok zor bir süreçten geçtiğine vurgu yapan Becan, “Geçmişte hepimizin bildiği gibi sıkıntılı dönemler geçirdik. Geçirmeye de devam ediyoruz. Yalova’da bu etkileri ciddi şekilde hisseden illerden birisi oldu. Elbette pandemi döneminde cirolarını katlayan sektörler de oldu. Gıda, sağlık ve yazılım gibi sektörlerin işlerinde bir sorun yaşanmadı. Yine büyük sanayicilerin de çok büyük sıkıntıları olmadı. Elbette onların sıkıntıları da çalıştırdığı elemanların salgından etkilenmemeleri için aldıkları önlemler ve stresleri oldu. Ama kafeteryalar, kahvehaneler, internet kafeler, restorantlar, hizmet sektörü, servisler, turizm sektörü ve öğrenci yurtları gibi sektörler bu süreçten en fazla etkilenen iş kolları oldular. Bizim baştan beri devletin desteklerinin önemli olduğunu dile getirdik ama bu destekleri verirken sektörel bazda başından ayırabilselerdi çok daha iyi olacaktı. O sektörlerin asıl ihtiyacı vardı. Zaman zaman krediler de verildi fakat bazı esnaflar bu kredileri alamadı. Bunu kredibilitesi yüksek olan ve işi düzgün olan esnaflar kullandılar. Burada bir adaletsizlik oldu. Biz bunu her defasında da Yalova’yı ziyaret eden bakanlara da, AK Partili yöneticilere de söyledik” dedi.

TOBB’un çabaları çok önemli
Hükümet tarafından açıklanan hibe desteklerinde TOBB’un çabalarının da çok önemli olduğunu ifade eden Becan, “Şimdi kısmen normalleşmeye dönüyoruz. Ben yasaklardan çok işi çözecek olan şeyin aşılama olacağına inanlardanım. Zira yasaklarla bir yere varamadık. Restoranları, kafeleri kapamak yerine 10 masalık bir işletmeye 5 masa açabilirsin, altıncı masayı açarsan cezalandırılırsın deseydik. Bunları da sıkı bir şekilde denetleyerek götürebilseydik esnafı mağdur etmezdik. Gerçekten çok kötü durumda olan bir grup da var. Devletimizin yeni hibe desteklerini açıkladı. Bunun çıkmasında TOBB’un etkisi büyük oldu. Biz İllerdeki oda başkanları olarak esnaflarımızı tek tek dinleyerek TOBB’a sürekli bu konuda bilgiler verdik. TOBB’da bunu bakanlıklara bildirdi. Dolayısıyla da bu hibeler çıktı. Ben TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’na da bu anlamda teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Nefes kredisi geliyor

YTSO tarafından odaya üye esnaflara Nefes Kredisi adı altında düşük faizli kredi sağlanacağı müjdesini de veren Becan, “Yine taleplerimizden birisi de, ‘Nefes Kredisi’ydi. Bu da hükümet tarafından olumlu karşılandı. Bunun da kısa süre içerisinde odalarımıza tebliğ edilmesini bekliyoruz. Odalar paralarını bankalara bloke ederek odalara bağlı üyelere Nefes Kredisi kullanma imkanı sağlayacaklar. YTSO olarak biz de üyelerimize bu imkanı sağlayacağız. 6 ay ödemesiz ve düşük faizli olacak bu kredinin ihtiyacı olan esnafımıza adı gibi nefes aldıracağını düşünüyoruz.  
Hükümetin verdiği hibeler ve odamızın mevduatını bankaya bloke ederek odaya üye esnaflarımıza sağlayacağı Nefes Kredisi sayesinde esnaflarımız 1-2 ay bile rahatlasa Haziran’da normalleşme ile büyük oranda her şeyin yoluna gireceğini düşünüyoruz.  Bu süreçten esnafların çok büyük bir kesimi ciddi şekilde etkilendi. Elbette en önemlisi sağlık. Bir çok eşimizi dostumuzu bu hastalığa kurban verdik. Onlara Allahtan rahmet sevenlerine de başsağlığı ve sabırlar diliyorum” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.