Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Ekonomi De, Esnaf Da Büyük Bir Darbe Aldı”

Yalova Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (YESOB) Başkanı Mustafa Bozkurt üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesi ile birlikte ilden giden 14 bin öğrenci sonrasında il ekonomisinin de esnafın da büyük bir darbe aldığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2023 09:23
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Ekonomi De, Esnaf Da Büyük Bir Darbe Aldı”

Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem sonrasında depremzedelerin öğrenci yurtlarına yerleştirilmesi amacıyla üniversiteler uzaktan eğitime geçirildi. Alınan bu karar neticesinde Yalova’da eğitim ve öğretim gören 14 bin öğrenci evlerine geri döndüler. İlden bir anda 14 bin kişinin çıkması ilin ekonomisine dolayısıyla esnafa da ciddi bir darbe indirdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan YESOB Başkanı Mustafa Bozkurt, “Yalova Üniversitesi’nde 14 bine yakın öğrenci okuyor. Bu öğrenciler Yalova’da ki KYK yurtlarında ya da ilde tuttukları evlerde ikamet etmekteler. Bunların 6-7 bini merkezde diğerleri ise ilçelerde eğitim ve öğretim görmekteler.  Üniversitelerin uzaktan eğitime geçme kararı alması ile birlikte 14 bin öğrenci bir anda ilimizden ayrıldı. Bu da yurt işletmecilerine, evini kiralayan vatandaşa ve en çok da esnafa olumsuz yansıdı. Kafeler bu alınan karar sonrasında neredeyse boş kaldılar. O hatta çalışan minibüsçü esnafımız birkaç yolcu ile neredeyse mazot parasına gidip geliyor. Elbette bu doğan zaruret neticesinde alınan bir karardı. Ancak ilimizdeki KYK yurdu normalde de yarı doluluktaydı. 500 öğrenci kapasiteli KYK yurduna şu anda Deprem bölgesinden gelen yüze yakın vatandaşımız yerleştirildi. Deprem bölgelerinden gelenlerin büyük çoğunluğu ya yakınlarının yanında ya da kendi tuttukları evlerde ikamet ediyorlar. Yani Yalova özelinde baktığımızda ilde üniversitenin uzaktan eğitime geçmesine çok ihtiyaç yoktu. Bu konunun gerek AK Parti Milletvekilleri ve gerekse AK parti İl Başkanı tarafından yeniden ele alınması ve bu noktada durumun hükümete bildirilmesi lazım. Zira esnaflarımız bir anda iş yapamaz hale geldi. Bunların yanında çalışan personeller var. Kafelerin çoğu yüklü kiralar ödüyor. Esnaf ekonomik açıdan ciddi şekilde zarar göremeye başladı. Esnaflar bu masrafları nasıl karşılayacaklar kara kara düşünmeye başladılar. Çare olarak yanlarında çalıştırdıkları personelleri işten çıkartmakta bulacaklar. Onlara da hak veriyorum. İstanbul özelinde bakınca bunun esnafa çok yansıması olmaya bilir. Ama Yalova gibi küçük ölçekli bir ilde çok ciddi olumsuz yansımalarla karşı karşıyayız. Ben bu konunun bir an önce yeniden gözden geçirilmesini istiyorum. Ya da hükümet esnafların ayakta durmasını sağlayacak bir takım destekleme ya da önlemler almalıdır” dedi.

“Daha Pandeminin etkisini atlatamadık”
Yalova’da esnafın pandemi döneminde aylarca kapalı kalmak zorunda kaldığını hatırlatan Bozkurt esnafın şimdide bu durumla karşı karşıya kalmasının sıkıntılı bir durumun ortaya çıkmasını sağladığını dile getirdi. Esnafların aldıkları bu darbe sonrasında ayakta nasıl duracaklarını düşünmeye başladıklarını ifade eden YESOB Başkanı Mustafa Bozkurt, “Esnafımız kısa bir süre önce pandemiden çıktı. Pandemi döneminde uzun süreler boyunca kepenklerini kapatan esnaf, o dönemde gördüğü zararlardan daha sıyrılamadan, şimdi üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesi ile birlikte bir darbe daha oldu. Esnaf bu darbeyi nasıl atlatır bilmiyorum” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.