Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dede İstihdam Verilerini Paylaştı

İŞKUR Yalova İl Müdürü Erhan Dede 2022 yılı istihdam verilerini değerlendirdi. Dede, “022 yılı Danışmanlık hizmetlerinden 14 bin 903 kişi yararlandı” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2023 11:17
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Dede İstihdam Verilerini Paylaştı

Yalova Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Erhan Dede 2022 Yılı İŞKUR İl İstihdam faaliyet raporu hakkında bilgi verdi. İstihdamın arttırılmasına yönelik çalışmaları hayata geçirdiklerine de değinen Dede, “İlimizde Sayın Valimizin başkanlığında faaliyetlerini gerçekleştiren ve ildeki pek çok kamu kurumu, üniversite, işçi ve işveren temsilcisinin yer aldığı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2022 yılı çalışmaları kapsamında, önemli politika ve faaliyetlerin hayata geçirilmesine katkı sağladık. Ülkemizin kalkınmasında önemli bir araç olan istihdamın sağlanmasına yönelik çalışmalarımızı 2023 yılı için de artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

 “İş ve Meslek Danışmanlığı Hizmetlerine Önem Veriyoruz”

İş ve Meslek Danışmanlarımızca işsizlere yönelik bireysel iş danışmanlığı, öğrencilere ise meslek danışmanlığı hizmeti verildiğini ifade eden Dede; “Yalova Üniversitemiz ile yaptığımız işbirliği kapsamında açtığımız İŞKUR Kampüs Noktamızı öğrencilerimizin daha rahat kullanabileceği şekilde tekrar dizayn ettik. Hizmet noktamızda sürekli olarak bir iş ve meslek danışmanımız görev yapmakta olup danışmanlık ve İş Kulübü hizmetlerine devam edilmektedir. 2022 yılı Danışmanlık hizmetleri kapsamında, 71 eğitim kurumu ziyaret edildi.13 bin 411 bireysel görüşme gerçekleştirildi ve bin 492 grup görüşmesi düzenlendi. Bu faaliyetlere toplamda 14 bin 903 kişi katıldı” diye konuştu.  

 “Aktif işgücü Programlarımızdan 460 Kişi İstifade Etti”

Kuruma kayıtlı işsizlerin sahip oldukları mesleki bilgileri uygulama yaparak pekiştirmelerini, iş ve üretim süreçlerini bizzat görerek öğrenmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen 235 İşbaşı Eğitim Programına 431 iş arayan katılım sağladı. İstihdam garantili olarak açılan iki grup mesleki eğitim programına ise 29 kişi katıldı. 

“670 Kişi Toplum Yararına Programlarda Geçici Süreyle İstihdam Edildi”

 2022 yılında Okulların ve Kamu Kurumlarının Temizliği amacıyla düzenlenen 5 adet TYP programında 670 kişi 4,5 ay süreli olarak istihdam edildi. Buna ilave olarak 2023 yılı okulların ikinci dönemi için ilimize 230 kişilik daha TYP kadrosu tahsis edilmiş olup katılımcılar 6 Şubat itibariyle çalışmaya başlayacak.

 “Pasif İstihdam Politikaları kapsamında işsizlik sigortası ödemelerimiz devam ediyor”

Konuşmasında işsizlik sigortası ödemeleri hakkında da bilgiler veren Dede, “Pandemi döneminde yaklaşık bir yılı geçen süre boyunca Kısa çalışma ve Nakit ücret desteği ile salgın sürecinin çalışma hayatı ve çalışanlar üzerindeki olumsuz etkilerini bertaraf etmeye çalıştık. İşini kaybeden, maaşını alamayan ve doğum nedeniyle yarı zamanlı çalışma durumunda olan vatandaşlarımıza yönelik işsizlik sigortası, ücret garanti fonu ve yarım çalışma ödemelerini de gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

“Çalışma İlişkileri alanında yaşanan sorunları çözümlüyoruz”

Çalışma ilişkileri alanındaki sorunların çözüldüğünü ifade eden Yalova İŞKUR Müdürü Erhan dede, “İş sözleşmesi devam eden vatandaşlarımızdan; Kıdem tazminatı, Aylık ücret başta olmak üzere iş yaşamından kaynaklanan sorunların çözümü ile ilgili İl Müdürlüğümüze ulaşan şikayet başvuruları bakanlık müfettişlerimiz ve çalışma servisimiz aracılığı ile sonuçlandırılmıştır. İstihdamda her geçen yıl ağırlığı artan Yalova ilimize, sanayi alanında önemli yatırımlar yapılmaktadır. İnşaa aşamasında olan Organize Sanayi Bölgeleri ve Gemi sanayi imalatının ilimizin istihdamında belirleyici olacaktır. Bu süreçte, temel hedefi istihdam olan Kurumumuzun iş arayan ve işverenlerle olan işbirliği ve desteklerini sürdürecektir” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.