Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Bakkallar da Destek Ve Erteleme Bekliyor”

Yalova Bakkallar Büfeciler Ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Sertan Şenol, esnafa verilen desteklerin kapsamının genişletilmesini beklediklerini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2020 09:06
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Bakkallar da Destek Ve Erteleme Bekliyor”

Her kesimden esnafın korona virüs sürecinde mağduriyet yaşadığına dikkat çeken Başkan Şenol, “Korona virüs salgını nedeniyle başta doğrudan olmak üzere tüm esnaf kesimi mağdur olmuştur. Birçok esnaf tamamen kepenk kapatmış, bazıları kısıtlı çalışmış, bazıları ise borç yükünün altında kalmıştır. Bakkallarımız ise kısıtlamalı günlerde tedbirleri harfiyen uymuş, tekel bayilerimiz hafta sonları tamamen kapanmış ancak, zincir marketlerin kural tanımazlığı nedeniyle ayakta güçlükle durmaktadır. Esnafımızın içinde bulunduğu dar boğazın aşılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bazı destekler açıklanmıştır. Verilecek destekler esnafa bir nebzede olsa nefes aldıracaktır ancak tam anlamıyla beklentileri karşılamayacağı aşikardır” dedi.

Bakkal ve tekel bayilerinin de içerisinde yer aldığı yeni bir düzenleme beklediklerinin altını çizen Şenol açıklamasını şu şekilde sürdürdü, “Desteklerin kapsamının genişletilerek tüm esnafın faydalanması, yine bakkal ve tekel bayi esnaflarımızın da içinde yer aldığı yeni bir paketinin hayata geçirilmesi en büyük temennimizdir. Bilindiği gibi esnafımızın birikmiş vergi borçları, elektrik, su, doğalgaz ve kredi borçları bulunmaktadır.  Özellikle elektrik,  su ve ödeyemediği krediler içinde destek ve ertelenmesi gerekiyor. Bunların yanı sıra belediyelerimizin almış olduğu vergi ve harçlar içinde yasal düzenleme bekliyoruz”

Gelinen bu zorlu süreçte mahalle esnafının öneminin daha da iyi anlaşıldığını vurgulayan Başkan Şenol, “Her zaman vatandaşın yanında olan esnafımız bu zor günlerde mağduriyet yaşasa da, güçlükle ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Özellikle bakkal esnafımızın öneminin daha çok anlaşıldığı salgın sürecinde veresiye defterlerimiz iyice kabarmıştır. Düğünden cenazeye, cemiyetten hastalığa kadar vatandaşın her anında yanında olan bakkal esnafımızın ayakta kalması gerekiyor. Yerli ve Tutum Haftası içinde bulunduğumuz bu günlerde vatandaşlarımıza da çağrıda bulunmak istiyoruz. ‘Esnafına sahip çık ve alışverişini mahallendeki esnaftan yap’ . Yalovalıların çağrımıza karşılık vererek esnafına sahip çıkacağına ve bu zorlu günleri dayanışmayla aşacağımıza inanıyoruz” dedi.
Kantinci esnafı borç batağında
Kantinci esnafının da 1 yıldır çalışamadığını ve gelirinin kesildiğini vurgulayan Şenol, “Kantinciler de bu süreçte en çok mağdur olan esnaf kesiminden birisi oldu. Okulların kapanması nedeniyle çok ciddi maddi sıkıntı içerisine girdiler. Gelirleri kesilmesine rağmen ödemeleri durmayan kantincilerin çoğu adeta borç batağına gömüldüler. Okulların ne zaman açılacağı konusunda da henüz bir belirsizlik hakim. Dolayısıyla kantinci esnafımızın da hibe desteği kapsamına alınmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.