Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

2. El Araç Satışlarında Yeni Dönem Başlıyor

Oto galeriden alınan ikinci el araçlarda artık “garanti” dönemi başladı. Artık ikinci el araçlara üç ay veya 5 bin kilometre garanti verilecek. İkinci el araç satışında da "ekspertiz" raporu alınacak.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2018 12:58
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
2. El Araç Satışlarında Yeni Dönem Başlıyor

11 Mayıs 2018 Cuma günü Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO)’ nda düzenlenen toplantıya, YTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kenan Engin, YTSO Yönetim Kurulu Üyesi Sabahattin Çetin,  Ticaret İl Müdürü Alpaslan Tunalı, Ticaret İl Müdürlüğü’nden Uzmanları ve ikinci el motorlu araç satıcıları katıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanununa dayanılarak çıkarılan  ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek ve tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların ikinci el motorlu kara taşıtı alım satım yapanlarla ilgili yeni düzenleme katılımcılara anlatıldı. Bu işi yapmak isteyenlere artık yetki belgesi alma zorunluluğu getirilirken, satıcı alıcıya ya kilometre, ya da garanti şartıyla araç satabilecek.

Ticaret İl Müdürü Alpaslan Tunalı, “Mevcut yasa, Yeni işyeri açacak firmalar için 13 Mayıs 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe giriyor. Mevcutta bu işi yapan ikinci el motorlu araç satıcıları için kanunda yer alan bazı hususların tamamlanabilmesi için 13 Ağustos 2018 tarihine kadar zaman verildi. Satılan aracın 8 yaşından küçük olanlar garanti vermek koşuluyla satılacak. Ya da belli bir kaliteye kadar garanti verilecek.” Dedi.

Düzenlemenin ayrıntılarından da bahseden Tunalı, “Yetki belgesine sahip işletme tarafından 2. el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce ekspertiz raporu alınacak. 8 yaş veya 160 bin kilometrenin üzerindeki ikinci el motorlu kara taşıtları için bu rapor gerekmeyecek. İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altında olacak. İşletme garanti kapsamına giren hususları sigorta yaptırmak suretiyle karşılayabilecek” dedi. Tunalı, açık oto pazarı yerlerinin belirlenmesi ve işletilmesi yetkisinin belediyelerde olduğunu hatırlattı, gerektiğinde belediyelerin buraların işletme yetkisini meslek kuruluşlarına veya özel hukuk tüzel kişilerine devredebileceğini de belirtti.

YTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kenan Engin, “Burada kurumsallaşmaya gittiğimiz sürece hem karlılığımız, hem de ticaretimiz doğru noktalara taşınmasında ciddi mesafeler kat edeceğiz. Bundan sonra yetki belgesi almayan hiçbir kurum bu işi yapmayacak. Ticaret İl Müdürlüğümüzden yetki alması gerekecek. Bu uygulama, birçok alanda olduğu gibi bu işi yapan arkadaşların hem kurumsal, hem de diğer alanlarda gelişmelerine katkı sağlayacak. Canı sıkılan, emekli olan istediği gibi ikinci el araç satamayacak. Böylece haksız rekabete ve piyasanın bozulmasına neden olacak uygulamaların önüne geçilecektir” dedi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.