Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da 400 Öğretmen Açığı

Eğitim-Bir-Sen Yalova İl Başkanı Yusuf Özkan, düzenlediği basın toplantısında Yalova ve ülke genelinde 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılında yaşanan ve öğretmen ile öğrencileri yakından ilgilendiren konu.

Haber Giriş Tarihi: 26.01.2007 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Eğitim-Bir-Sen Yalova İl Başkanı Yusuf Özkan, düzenlediği basın toplantısında  Yalova ve ülke genelinde 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılında yaşanan ve öğretmen ile öğrencileri yakından ilgilendiren konularda açıklamada bulundu.

10 bin öğretmenin atamasının Şubat ayı içinde yapılacağını hatırlatan Özkan , yıl içinde bir kısmı sözleşmeli olmak üzere atanacaklarla birlikte bu sayının  40 bini bulacağını öne sürdü. Atamaların tamamı bir seferde ve yılın ilk ayında yapılsa bile ihtiyacı karşılayamayacağını belirten Özkan “ Mevcut öğretmen açığı ve yıl içinde emekli olacakların sayısı da düşünüldüğünde, sayının yetersiz kalacağı açıktır. Rakam küçük değil elbet, ancak hızla gelişmekte olan ülkemizin olağanüstü rakamlardaki genç nüfusunun, ülkemizin ve dünyamızın gelecekteki şart ve ihtiyaçları doğrultusunda üstün nitelikte eğitim alabilmesi için çok daha fazla sayıda iyi yetişmiş öğretmene ihtiyaç vardır.Bu cümleden olarak, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını tasvip etmediğimizi, öğretmenlik mesleğinin bir tür hizmet satın alımı yoluyla yürütülebilecek bir meslek olmadığını vurgulamak isteriz. Bu sebeple yeni öğretmenlerin sözleşmeli değil kadrolu olarak alınmasını, önceden alınmış olanların da gerekli şartları yerine getirdikten sonra kadrolu statüye geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Ortaöğretim kurumlarında ölçme ve değerlendirmede yeni not sistemine geçilmiş olmasına ilişkin değerlendirmelerdoe bulunan Özkan açıklamasını şöyle sürdürdü: “ Sistemin ölçüm bakımından daha adil olması dolayısıyla olumludur. 0’dan 44’e kadar olan puanların “1”, veya 55’ten 69’a kadar olan puanların, yuvarlama yöntemiyle “3” kabul edilmesi, başarıyı teşvik bakımından olumsuz bir sistemdi. Yeni not sisteminin öğrencilerde çalışma ve başarılı olma heyecanını artırıcı bir işlevi de olacaktır.” dedi.

Tatilin nasıl değerlendirileceğine ilişkin açıklamalarda bulunan Özkan” Ders kitabı dışındaki roman, hikaye, şiir, deneme, inceleme, araştırma eserleri gibi kültür kitaplarının eğitimi destekleyici rolü bilenenden çok daha büyüktür. Bu sebeple velilerimiz, bilhassa ilköğretimdeki öğrencilerimizi kitap okumaları için yönlendirmeli, teşvik etmelidirler. En güzel karne hediyesi, dünyaca ünlü seçkin yazar ve düşünürlerimizden seçilmiş bir kitap setidir. 100 Temel Eser, bu manada olumlu bir seçmedir” dedi.

İnternet cafelerin  bütün olumlu yönlerine, sunduğu bilgi kaynaklarına rağmen, şiddet, müstehcenlik, kötü alışkanlıklar gibi çok önemli konularda özellikle küçükler açısından büyük tehlike olmaya devam ettiğini vurgulayan Özkan “Gazeteci Hrant Dink cinayeti de, internet ortamının olumsuz yönlerinden çocuklarımızı korumaya yönelik tedbirlerin bir an önce üretilmesinin ve uygulamaya konulmasının hayati önemde olduğunu bir kez daha göstermiştir. Okullarda şiddetin psikolojik bir sebebi de öğrencilerimizin idealizm ruhundan uzak, okulda üstün başarı elde etme gibi bir mecburiyetlerinin olmayışıdır. Eğitim adeta tümüyle OKS ve ÖSS gibi iki sınava endekslidir ve sınavda başarılı olmanın yolu da okul değil dershaneler olarak gösterilmekte, daha doğrusu sistem böyle işlemektedir.

Okulun, müfredatın ve hatta öğretmenin devre dışı bırakıldığı bugünkü eğitim sistemi, okul ortamını öğrenci açısından daha cazip ve daha “ciddiye alınır” bir yapıya mutlaka dönüştürülmelidir. Bilindiği gibi katsayı uygulamasıyla mesleki eğitimin çökmesine sebep olmuş olan YÖK, adeta suçluluk psikolojisiyle bir meslekî eğitim konferansı düzenledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın olmadığı, eğitim ve bilim hizmet kolunda örgütlü sendikaların davet edilmediği, meslek kuruluşlarının bulunmadığı bir mesleki eğitim toplantısı! Halkın değerlerine ve beklentilerine kapalı, antidemokratik ve baskıcı bir mekanizmanın başka türlü davranmasını beklemek doğru değildi zaten. Böylece; belki insafa gelmişlerdir, kanayan yarayı fark etmişlerdir, milletimize bu denli kötülük eden bir uygulamadaki hatalarından dönmeyi akletmişlerdir diye bir umudun bu kurumdan yeşermeyeceği kesinleşmiştir. Nitekim sözkonusu toplantıdan hiçbir olumlu karar çıkmamıştır.

Yeni yılda, yasal takvimi içinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen ardından öncelikle YÖK konusu ele alınmalıdır. Üniversitelerimizde, ülkemizin ve milletimizin gelişme ve büyüme hamlelerinde ihtiyaç duyduğu bilimsel bilginin ve projelerin üretilmesine imkan ve fırsat sağlayıcı yeni bir düzenleme, “lider ülke Türkiye”nin en acil ihtiyacıdır.” dedi. 

Yalova ile ilgili olarak da görüşlerini açıklayan Özkan “ Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre ilimizde öğretmen açığı olarak; karşı çıkılmasına rağmen uygulamaya sokulan idarecilerin 6 saat derse girme zorunluluğu neticesinde 400 civarında olan norm açığı 250 ye düşmüştür. İlimizde yaklaşık 110 ücretli ve 50 sözleşmeli öğretmen derse girmektedir. Özellikle öğrenci sayısının az olduğu okullarda branş öğretmeninin kadrolu olarak çalışmaması eğitimi olumsuz yönde etkilemektedir. Yeni atamalarla ilimizde bulunan öğretmen açığının giderilmesini umut etmekteyiz. Sene başından beri bazı okulların güçlendirme nedeniyle taşınmış olması eğitim öğretimi olumsuz yönde etkileyen unsurların başında gelmektedir.

Yalova’dan beklenen başarının yakalanması için bunun acilen çözüme kavuşturulması ayrıca il merkezimizde artan öğrenci sayısına paralel olarak yeni okulların yapılması gerekmektedir. Üniversite konusunda duyarlılık gösteren siyasi ve idari yetkililerin bu konuda ses çıkarmamaları eğitim camiası olarak bizi üzmektedir. Eğitim-öğretim kalitesinin yükseltilmesi için başka illerde olmayan imkânların iyi değerlendirilmesi, Türkiye genelinde iyi olan seviyeyi koruma adına bunlardan sorumlu olan kişi ve kurumların birlik beraberlik ve dayanışma  içinde olmalarını arzu etmekteyiz” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.