Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Üniversite Toplantısı Gerçekleşti

Yalova Üniversitesinin kurulması çalışmalarının hızlandırılması amacıyla Yalova Valiliği’nin organizasyonuyla düzenlenen “Yalova Üniversitesi Kurma Yaptırma ve Yaşatma Derneği” kurulmasını amaçlayan

Haber Giriş Tarihi: 29.01.2007 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Üniversitesinin kurulması çalışmalarının hızlandırılması amacıyla Yalova Valiliği’nin organizasyonuyla düzenlenen “Yalova Üniversitesi Kurma Yaptırma ve Yaşatma Derneği” kurulmasını amaçlayan toplantı gerçekleşti.

Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay başkanlığında gerçekleşen toplantı bugün Yalova Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda, Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu, Ak Parti Milletvekili Şükrü Önder, CHP Milletvekili Muharrem İnce, Uludağ Üniversitesi Yalova Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Osman Sacit Görgül’den oluşan heyet, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Toplantıya katılımcı olarak, YTSO Başkanı Lütfullah Akıncı, YEOB Başkanı Fehmi Öncü, Yalova Baro Başkanı Cemal İnci, Yalova Sanayiciler Derneği Başkanı Refik Önür, YAGED Başkanı Ümit Yalçın, Siyasi Partilerin İl Başkanları, Çiftlikköy, Altınova, Tavşanlı, Subaşı, Kadıköy, Taşköprü belediye başkanları ve bazı belediye meclis üyeleri ile sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşların birim amirleri hazır bulundu.

Vali Erbay’ın sunuş konuşmasıyla başlayan toplantıda Erbay, Üniversite konusunda kamuoyu talep ve baskıların önemine dikkat çekti. Erbay konuşmasında, Üniversite’nin kurulması amacıyla kamuoyu oluşumu ve alt yapının hazırlanması amacıyla dernekleşmenin önemli bir etken olduğunu belirterek “Yalova’ya Üniversite kazandırmak partiler üstü bir oluşumdur. Burada da katılım az olsa da, gereken ilgi yeterli oranda gösterilmese de, toplumun dinamik unsurlarını taşıyan çekirdek bir kadronun bu salonu doldurması umut verici bir gelişmedir” dedi.

Bugüne kadar Yalova’nın geleceği ile ilgili her türlü kararın, geniş bir yelpazede tartışarak hayata geçtiğini, bu tür toplantılarda demokratik katılımın önemli olduğunu hatırlatan Erbay “Salonda bulunan tüm konuk ve katılımcılara kurulacak derneğin birer taslak tüzüğünü dağıttık. Bu taslak tüzük, okunup incelensin ve görüşler açık bir şekilde burada tartışılsın.Burada bulunan her kesin görüşleri bizler için çok önemlidir” dedi.

Daha sonra söz alan Ak Parti Milletvekili Şükrü Önder ve CHP Milletvekili Muharrem İnce, Üniversite’nin kurulmasının Yalova’nın en büyük hayali olduğunu, buradaki katılımcılarla birlikte bunun gerçekleşebileceğini, Üniversite’nin kurulması için oluşacak derneğe siyasetçilerin görev alabileceğini ancak siyasete alet edilmemesi gerektiğini söylediler.

Belediye Başkanı Binicioğlu ise Üniversite yerinin TİGEM arazisi olduğunu, bu konuda kararlı olduklarını belirterek “Yalova Meslek Yüksek Okulu yapılırken vatandaşın özel arsası üzerine, kamulaştırma yapılmadan yapılmış. Şimdi karşımızda böyle bir sorun var. Bu sorunu bir daha yaşamamak için TİGEM arazisini kamulaştırıp, burasını Üniversite ve Üniversite yerleşim alanı olarak değerlendirmek istiyoruz. Bunun yöntemi ve formülü bizim elimizdedir. Burası alt yapısıyla Üniversite alanı için mükemmel bir yerdir” dedi. Binicioğlu oluşacak dernek içinde dernek merkezinin faaliyet gösterebilmesi için Karizma İş Merkezinden bir ofisin hazır hale getirileceğini sözlerine ekledi.

Toplantı da Çiftlikköy Belediye başkanı Metin Dağ, Prof. Dr. Gültekin Rodoplu, Dr. Turhan Şener, Taşköprü Belediye Başkanı Şaban Ertan, Kadıköy Belediye başkanı Fikret Dursun, Anavatan İl başkanı Mehmet Aslıyüksek, Fikri Devrimsel, Yalova Akademik Meslek Odaları Birlik başkanı İslam Doğan, Yalova Baro başkanı Cemal İnci, YEOB başkanı Fehmi Öncü, CHP’li Meclis Üyesi Muzaffer Yazgan, Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Figen Abbasioğlu, İş adamı Cevdet Gevrek birer konuşma yaparak Üniversite ve dernekleşme konularında görüşlerini açıkladılar.

Toplantı, Dernek kurucu üyelerin belirlenmesi, Taslak Tüzüğün incelenerek önümüzdeki hafta yeniden bir araya gelinmesi yönünde karar verilerek son buldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.