Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkçeyi En Güzel Kullanabilmek İçin Yarıştılar

Yalova’da Türkçe Yarışması Coşkusu Yalova’da Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen “Geleneksel Güzel Türkçemizi Güzel Konuşalım” yarışmasının yedincisi gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2023 09:53
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Türkçeyi En Güzel Kullanabilmek İçin Yarıştılar

26 lisenin katılımıyla yapılan yarışmada öğrenciler Türkçe’yi doğru, etkili ve güzel kullanma becerilerini sergiledi. 

Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 26 Nisan 2023 Perşembe günü düzenlenen yarışmaya Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, juri üyeleri ile 26 okulun öğretmen ve öğrencileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda Türkçe ’yi güzel ve etkili konuşmanın önemine dikkat çekildi ve özellikle gençlerde Türkçe bilinci oluşturma amaçlandı. Lise öğrencileri birbirleriyle Türkçelerini yarıştırdı. Etkili ve güzel konuşan öğrenciler ödüllendirildi. Geleneksel hale gelen “Güzel Türkçemizi Güzel Konuşalım” yarışmasında okullarında hazırlanarak ön elemeyi geçen öğrenciler il çapında düzenlenen yarışmaya hazırlıklı ve hazırlıksız olmak üzere iki kategoride katılarak Türkçe konuşma hünerlerin ve hitabet yeteneklerini gösterdi.

Programın açılış konuşmasını yapan Sabri Ekşinozlugil Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü İmran Biber: “Bu çalışmanın amacı Türkçemizi doğru, etkili ve dil kurallarına uygun olarak konuşmaya özendirmek; dilimizi güzel ve düzgün kullanma yeteneğini geliştirmek, öğrencilerimize toplum karşısında kendilerini ifade etme becerisi ve özgüven kazandırmaktır” dedi.

“Birlikteliğimiz pekişecek”

“Önceki yıllarda Feyza Hepçilingirler, Nurullah Genç, Rasim Cinisli, Aynur Ayaz, Sait Köşk, Süeda Çil, Recep Seyhan, Cihat Zafer gibi önemli isimlerin katılımıyla gerçekleşen “Güzel Türkçemizi Güzel Konuşalım” Yarışması’na ilgi her geçen yıl daha da artmaktadır” ifadelerini kullanan İmran Biber, “Türk Dil Kurumu’nun bu etkinliğin yaygınlaştırılması yönünde görüş bildirdiği yarışmaya bu yıl 26 lise öğrencisi katılım sağlayacaktır. 7. Güzel Türkçemizi Güzel Konuşalım yarışma programının bu yılki değerlendirme kurulunda; TDK Uzmanı Yaşar Yılmaz, TRT’nin duayen spikerlerinden Zafer Kiraz, seslendirme sanatçısı Nisan Kumru, akademisyen Ezgi Şahin Sevdi ve Kent77 TV Genel Yayın Yönetmeni Umut Küçükbayraktar yer alacaktır. Yalova’daki bütün liselerden birer temsilcinin katılacağı Hazırlıklı ve Hazırlıksız olarak yapılan yarışmayı Millî Eğitim Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu örnek etkinlik kapsamında desteklemektedirler. Türkçe konusunda farkındalık oluşturması, “Milli Kimlik ve Dil” vurgusu yapması yönüyle önemli bir yere sahip olan “Güzel Türkçemizi Güzel Konuşalım” yarışması gençlerimiz arasındaki kardeşliğin, toplumsal bağların ve birlikteliğin pekiştirilmesine vesile olacaktır” diye konuştu.

Vali Erol Plaket Verdi

Biber’in konuşmasının ardından sahneye gelen Yalova Valisi Muammer Erol, jüri üyelerine plaket ve hediye takdim etti. Daha sonra Erol ve jüri üyeleri toplu hatıra fotoğrafı çektirdi. Plaket takdiminin ardından yarışmaya geçildi. Yalova’daki 26 lisenin öğrencisi sahneye gelerek kendilerine ayrılan üçer dakikalık sürelerde belirledikleri konularda konuşmalar yaptı. Yarışmanın ardından jüri üyelerinin oylamaları sonucunda ilk dörde giren öğrencilere hediyeler takdim edildi. Ayrıca yarışmaya katılan tüm öğrencilere de Jüri Özel Ödülünün ithaf edildiği Rasim Özdenören’in yazdığı kitaplar hediye edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.