Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TOBB Mtal’den Gerçeğini Aratmayan Tatbikat

Deprem Haftası kapsamında Türkiye'deki tüm okullarda 4 Mart'ta eş zamanlı "Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı" yapıldı. Yalova TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen “Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı" gerçeğini aratmadı.

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2022 11:13
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
TOBB Mtal’den Gerçeğini Aratmayan Tatbikat

AFAD'dan yapılan açıklamada, Türkiye topraklarında tarih boyunca büyük acılara neden olan deprem gerçeğine, her yıl 1-7 Mart Deprem Haftası ile dikkat çekildiği vurgulandı.

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Nurlu, geçen yıl alınan afet eğitiminin bu yıl tatbikatlarla uygulamaya konulacağını belirterek "Birey olarak, her şeyi kamudan beklememekte fayda var. Sanki her an deprem olacakmış gibi hazır olmak zorundayız" dedi.

Deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili hazırladığı eylem planları ve bilinçlendirme faaliyetleriyle can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi için paydaş kurumlarla çalışmalarını aralıksız sürdüren AFAD, tarih boyunca büyük acılara neden olan bu yıkıcı güce, Deprem Haftası'nda da dikkati çekiyor.

Bu kapsamda TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen tatbikat deprem anı uygulaması ile başladı. Siren sesiyle birlikte sınıf, laboratuvar ve kütüphane gibi ortamlarda bulunan öğrenciler çök-kapan-tutun hareketiyle depremin durmasını bekledi. Siren sesinin kesilmesinin ardından depremin bittiğini anlayan öğrenciler Okul Müdürü Ercan Gökkaya’nın anonsuyla tahliye aşamasına geçtiler. Öğrenciler önceden belirlenen tahliye güzergahını takip ederek tek sıra halinde yangın merdivenlerinden okulu boşalttı. Toplanma alanında sınıf öğretmenleri tarafından yoklama yapılarak eksik öğrenci, öğretmen ve personel tespiti yapıldı. Görevli personel tarafından okulun elektriği, suyu ve doğalgazı kesildi.

Acil toplanma alanında ANDA Arama Kurtarma Personeli İsmail Poyraz tarafından öğrencilere deprem hakkında bilgilendirme yapıldı. Poyraz afet sonrasında acil toplanma alanında toplanan öğrenci, öğretmen ve personelin güvenli alanda beklemeleri, yetkililerin yönlendirmesi yapılana kadar okuldan kimsenin ayrılmaması gerektiğini belirtti.

17 Ağustos 1999 Yalova Depremine dikkat çeken ve yaşan acılara değinen Okul Müdürü Ercan Gökkaya öğrencilere tatbikatta gösterdikleri ciddiyet ve başarı dolayısıyla teşekkür etti.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.