Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sosyal Hizmet Bölümü 1.Paydaş Toplantısı Yapıldı

Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü’nün, İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ile gerçekleştirdiği, 1.Paydaşlar Toplantısı Karizma İş Merkezi’ndeki YÜSEM Konferans Salonu’nda yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Sosyal Hizmet Bölümü 1.Paydaş Toplantısı Yapıldı

Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Ali Rıza Abay, İİBF Sosyal Hizmet Bölümü Başkanı Doç. Dr. Musa Şahin ve İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Vekili Bünyamin Aslan’ın da katıldığı toplantıda Sosyal Hizmet Bölümü’nün tanıtımı yapıldı.
Çok sayıda öğrencinin izlediği toplantının açılış konuşmasını yapan İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Vekili Bünyamin Aslan, Yalova Üniversitesi’nden böyle bir talep gelince çok mutlu olduklarını belirterek, paydaş olarak ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.


“BÖLÜM OLARAK SOSYAL HİZMETLERDE BİR STARIZ”

Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Ali Rıza Abay ise, sosyal hizmet bölümü olarak neredeyse bir star haline geldiklerini söyleyerek, “Neden bu kadar konuşuluyor denildiğinde bunun çeşitli sebepleri var, bundan 5 yıl öncesine kadar sosyal hizmet bölümü mezunlarının sayısı Türkiye’de 3 bin 800 idi. Bugün itibariyle kadrolar ilan edilecek olsa en az 10 bin sosyal hizmet elemanına ihtiyaç var. Kamuda, vakıflarda, şirketlerde, stk’larda, hastanelerde sosyal hizmet mezunu çalışanlara ihtiyaç var. Bu yüzden doktoraya kadar bu bölümle ilgili eğitim programlarını açtık. Türkiye’de 44 adet sosyal hizmet bölümü açıldı ama sadece 7-8 tanesi öğrenci alabiliyor. Neden, hoca yok. Hoca yetiştirebilmek için çalışmalara başladık” dedi. Bazı kesimlerin kendilerine yönelik eleştirilerinin had safhada olduğunu kaydeden Prof. Dr. Abay, “Bizi eleştirenler var, ama bir onlara her zaman gerekli cevabı verdik. Biz kısa mesafe değil, maraton koşucusuyuz. Koştukça daha da açılıyoruz, açılacağız. Türkiye’de sosyal hizmetlerin değeri, güç birliği yaparak daha da anlaşılacak.


“TOPU TACA ATMAYIN, SKORER OLUN”

İİBF Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Doç. Dr. Musa Şahin ise, “Bizim var oluşumuzdan ait olduğumuz toplum çok şeyler bekliyor. Bu beklentileri karşılamamız gerekiyor. Dünya geneline baktığımızda sosyal hizmetlerde yüzde 50 geride kaldığımız görülüyor. 2009’da Yalova’da 52 kişilik hazırlık sınıfı ile bu yola çıktık. Amacımız Yalova’da sosyal hizmetler bölümünün tercih edilebilirliğini arttırmak. Topu taca atarak biz de toplum da bir yere varamaz. Üzerimize düşen neyse en iyi şekilde yapmalı, topu oyunda tutmalı ve skorer olmalıyız” diye konuştu. Doç. Dr. Şahin, tezli ve tezsiz yüksek lisansta 100 öğrencinin başvurarak eğitimlere devam ettiğini, 3 öğrencinin de yüksek lisansını tamamlayarak mezun verdiklerini sözlerine ekledi. Toplantı soru cevap kısmıyla sona erdi


Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.