Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Öğrencilere Depreme Hazırlık Eğitimi

Şaban Temuge Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü, YEGES kapsamında merkezdeki ortaöğretim öğrencilerine Depreme Hazırlık Eğitimi düzenledi. Eğitime, İnşaat Mühendisi ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki konuşmacı olarak katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 15.01.2024 10:30
Haber Güncellenme Tarihi: 15.01.2024 10:30
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Öğrencilere Depreme Hazırlık Eğitimi

Moriwaki, öğrencilere deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası yapılması gerekenleri anlattı.

Yalova Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen eğitime, Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, okul müdürleri ve öğrenciler de katıldı. Eğitimde, Japon  İnşaat Mühendisi ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, öğrencilere depremle ilgili önemli bilgiler verdi.

Depremin ne olduğunu, nasıl oluştuğunu, depremin ölçülmesi ve sınıflandırılması hakkında temel bilgiler aktaran Moriwaki, deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası yapılması gerekenleri, deprem çantası hazırlama, deprem planı yapma, deprem anında sığınma, deprem sonrasında ilk yardım, yangın, enkaz, sel gibi durumlara karşı nasıl davranılması gerektiği gibi konularda öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Moriwaki, özellikle Marmara bölgesindeki aktif fay hatları, Marmara bölgesinin depremselliği, Marmara’daki aktif fay hatlarından herhangi birisinde meydana gelecek büyük ölçekli bir depremden Yalova’nın mutlaka etkileneceği, kentsel dönüşümün önemi ve depreme karşı halkın bilinçlendirilmesi ile eğitilmesinin önemi üzerinde durdu. Moriwaki, depreme hazırlık konusunda Japonya’daki uygulamaları ve deneyimleri de öğrencilerle paylaştı.

Eğitim sonrasında, Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, Moriwaki’ye teşekkür ederek, çiçek takdim etti. Akmeşe, depreme hazırlık eğitiminin çok yararlı olduğunu  söyledi..

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.