Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Metaverse Evreni Ve Din” Temalı Sunum Yoğun İlgi Gördü

Yalova Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen, “Metaverse ve Din” temalı sunum gençlerden büyük ilgi gördü. Gençler RDKM’yi tamamen doldurdular.

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2022 09:42
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Metaverse Evreni Ve Din” Temalı Sunum Yoğun İlgi Gördü

Yalova Üniversitesinin ev sahipliğinde, Türkiye Düşünce Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Araştırmacı, Yazar ve İş Adamı Taşkın Koçak’ın, “Metaverse ve Din” temalı sunumu Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde sahne aldı. Etkinlik, Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, Yalova Üniversitesi Dekanları ve Öğretim Üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Lise ve üniversite düzeyinde öğrencilerin de yer aldığı 500’ün üzerinde katılımcı salonu tamamen doldurdu.

“Metaverse Tüm Sektörleri Etkileyecek”

Metaverse evreninin yakın gelecekte tüm sektörleri etkileyeceğini vurgulayan Taşkın Koçak, Metaverse evrenlerinin İnternet, Web 3.0, XR (VR, AR, MR), Blockcahin ve Yapay zeka unsurlarından oluştuğunu belirtti. Türkiye’de internet kullanımının dünyaya kıyasla daha fazla olduğunu söyleyen Koçak, Metaverse içerisinde yer alan blockchain sisteminin de eminlik ve şahitlik sağladığını ifade etti.

“Eğitim ve Sağlık Sektörleri Metaverse ile Yeniden Şekillenecek”

Araştırmacı, Yazar ve İş Adamı Taşkın Koçak Metaverse evreninde, öğrencilerin oturdukları yerden dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim alabileceklerini ifade etti. Oyunlaştırılmış ve hologram üzerinden eğitim sistemi ile yeni jenerasyona yönelik “Metaverse Kampüs” ortamının oluşturulma çalışmalarının yapıldığını belirtti. Sağlık sisteminde de Metaverse evreninde uygulanacak uzaktan ameliyat sistemleri ile uzman hekimlerin bulundukları konumdan dünyanın her yerine hizmet edebileceklerini vurguladı.

Metaverse ve Din

Metaverse ve Din kavramına da değinen Taşkın Koçak, İslamiyetin dünyaya tanıtımı konusunda Metaverse evreninin olumlu olabileceğini belirtti. Koçak, “Metaverse, farklı ülkelerden din alimlerinin bir araya gelerek genel meseleleri tartışabildiği bir ortam sunabilir” dedi.

Din adamı eğitiminde de Metaverse’den faydalanabileceğini vurgulayan Koçak, gelişen teknojiler sayesinde sanal ortamda kutsal yerlerin gerçekliğe yakın gösterilebilmesiyle dini eğitim ve anlatımda daha etkili olunabileceğini dile getirdi

Koçak, Metaverse’de oyun, eğlence, turizm, inşaat, sosyal medya, spor ve diğer tüm sektörlerin de yer aldığını ifade etti. Metaverse evreninde tek geçerli para biriminin kripto olacağını belirtti. Koçak, son olarak 2030 yılına gelindiğinde Metaverse evrenine tamamen geçilmiş olacağının öngörüldüğünü ifade etti.

Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğin son bölümünde Koçak, öğrencilerin sorularını tek tek cevapladı ve açıklayıcı bilgiler sundu.

Sunum sonrası Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı ve İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe kürsüye gelerek Araştırmacı, Yazar ve İş Adamı Taşkın Koçak’a plaket ve çiçek takdim ettiler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.