Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kültürler Arası Kaynaşma ve İşbirliğine Dayalı Öğrenme Programına Katıldılar

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Collabora “Kültürler arası kaynaşma ve işbirliğine dayalı öğrenme” adlı projenin 3. basamak değerlendirme toplantısı İtalyanın Lecce kentinde Selento Üniversitesinde yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 24.11.2007 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Selento Üniversitesindeki toplantıya İspanya’nın Burelea ve Leon Şehir Konseyi, Çek Cumhuriyetinden İş Kurumu, İtalyadan Lecce Üniversitesi ve Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Şube Müdürü Mehmet ALTINOK başkanlığındaki temsilciler katıldı.

Proje toplantısında toplumda entegrasyon sorunu yaşayan grupların son durumları ve yapılan anketlerin sonuçları değerlendirildi. Değerlendirme sürecinde İspanya, Çek Cumhuriyeti ve İtalya da yaşayan göçmenlerin Türkiye’de yaşayanlara göre eğitim durumlarının daha düşük olduğu, tüm ülkelerdeki göçmenlerde işsizliğin temel sorun olduğu, Türkiye ve Çek Cumhuriyetinde entegrasyon sürecinin daha kolay olduğu, İtalya ve İspanya’da ise bu sürecin daha zor olduğu tespit edildi. Toplantıda farklı kültürlerin kaynaşmasının önemi üzerinde duruldu. Ülkeler arasında kültürler arası alışveriş yapıldı.

Lecce toplantısına Lecce Valiliği ve Lecce Belediye Başkanlığı da katıldı. Lecce Üniversitesi Rektörünün açılışı yaptığı toplantıda Hayat Boyu Öğrenme Programı koordinatörü Prof. Dr. Lugia Bınani ve Prof. Dr Alcino Fernandez, programın kültürler üzerinde etkisini anlattı. Ayrıca Collabora projesi Lecce Selento Üniversitesi öğrencilerine bir konferansla tanıtıldı. Tanıtımda proje ortaklarının projeye katkıları basamak basamak tanıtıldı. Projelerin tanıtımını yapan Prof. Dr. Alcino FERNANDEZ, projenin tüm ülkelerde toplum dışına itilmiş grupların topluma engerrasyonun toplumların daha sağlıklı bir yapıda gelişmelerin sağladığını belirtti.

Projenin yaygınlaştırılması farklı bölgelerdeki entegrasyon problemlerini yerinde görmek ve katılımcılığı arttırmak amacıyla OTRANTO Belediye Başkanı ile görüşüldü. Belediye Başkanı Otranto’da aynı sorunların yaşandığını belirtti. Farklı yapı ve gelişmeleri görmek için FASSANO şehri mesleki eğitim kurumu ve Fassano Belediye Başkanlığı ziyaret edildi. Fassano Belediye Başkanı projenin kendileri için de önemli olduğunu söyledi.

“Kültürler arası kaynaşma ve işbirliğine dayalı öğrenme” programına Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü Avrupa Projelerinden Sorumlu Şube Müdürü Mehmet ALTINOK Başkanlığında, Kemal SÜREL, Mehmet KALKAN ve Ziya ÖZDEN katıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.