Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kocaçalıkoğlu: Yalova Bu Sonucu Hak Etmiyor

Yalova Milli Eğitim eski İl Müdürü İsmail Kocaçalıkoğlu suskunluğunu bozarak Yalovamiz.com’a konuştu. Kocaçalıkoğlu “Bu kadar kısa bir süre içinde eğitimde önemli bir mirasın yitirilmesine şaşırıyorum

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Milli Eğitim eski İl Müdürü İsmail Kocaçalıkoğlu suskunluğunu bozarak Yalovamiz.com’a konuştu. Kocaçalıkoğlu “Bu kadar kısa bir süre içinde eğitimde önemli bir mirasın yitirilmesine şaşırıyorum. Yalova için üzgün olduğum kadar da şaşkınım” dedi.

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçları sıralamasında Yalova’nın dereceye giremediği gibi giderek alt sıralara düşmesini hazmedemediğini belirten Kocaçalıkoğlu “Geçtiğimiz yıllarda eğitimde Yalova önemli bir başarı yakalamıştı. Başarıyı bizler, öğretmen-öğrenci veli ve yönetici işbirliği ile sağlamıştık. Bu başarı sistemli ve özverili çalışmanın sonucunda gelmişti. Elbet, bilgi, veri ve beceri kadar motivasyon da çok önemliydi. Belki o dönemler öğretmenlerimize maddi olarak bir katkı sunamadık ama manevi desteğimizle hep onların yanındaydık. Bu gönül işiydi. Bizler önce gönlümüzü ve yüreğimizi ortaya koyup bilgimizi, becerimizi öğrencilerimizle paylaştık. Bizim en önemli başarımız paylaşmaktı. Bunu başardığımız için de başarıya daha kolay ulaştık. Öğrencilerimizi ezbere dayalı eğitimden uzak, düşünen araştıran, bilişim teknolojisi ve görsel metotları kullanabilen gençler olarak hazırladık. Yakaladığımız bu başarıda üstün performans sergileyen tüm öğretmenlerimizin motivasyonu en üst seviyede idi. Ancak motivasyon olmayınca sonuç hüsran oluyor. Şimdi bu mirasın çok kısa bir süre içinde tüketilmesinden çok rahatsızım. Yalova bu sonucu gerçekten hak etmemişti” dedi.

ÖSS sınavlarında Yalova İlk 10 sıralamasına giremeyerek başarı ortalamasında 16. sırada yer alması, sözel puanda 26. sayısalda 14. eşit ağırlıkta ise 22. sırada yer almasının Marmara bölgesindeki başarıyı da olumsuz yönde etkilediğini altını çizen Kocaçalıkoğlu “Yalova son yıllarda Marmara’nın gözbebeğiydi.” dedi.

ÖSYM Başkanı Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın Ankara’da yaptığı açıklamanın oldukça manidar olduğunu hatırlatan Kocaçalıkoğlu ÖSYM Başkanı Marmara Bölgesinden hiçbir ilin başarılı iller arasında olmadığını açıklaması oldukça düşündürücüdür. Yalova, geçmiş yıllarda Marmara’nın başarı oranını yükseltiyordu” dedi. Kocaçalıkoğlu, Yalovanın LGS, OKS ve ÖSS başarılarının altında o dönemler hizmete sunulan bilgi işlem merkezi ve Soru Bankası Projesi'nin de önemli rol oynadığını belirterek “Bildiğiniz gibi o dönemlerde Yalova’daki tüm okullarda öğretmenler büyük özveriyle hazırladıkları soruları, bilgi işlem merkezimiz aracılığıyla soru bankasına aktarıyordu. Sorular sürekli güncelleştiriliyor. Soru bankamızdaki veriler kullanılarak, yılda beş kez seviye tespit sınavı yapıyorduk. Sistemli ve özverili çalışmalar başarıyı getirmişti. Sistem ve özveri olmayınca sonuçta kaçınılmaz oldu” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.