Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Genç, “Okul Öncesi Eğitimde En İyi İllerden Birisiyiz”

Yalova Milli Eğitim Müdürü Şevki Genç 32 ille aynı anda pilot il kapsamına alınan ve zorunlu hale getirilen okul öncesi zorunlu eğitim süreci ile ilgili bilgiler verdi.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Genç, “Yalova okul öncesi eğitim anlamında %83’lük oranla Türkiye’nin en iyi durumdaki illerinden birisi” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığınca Yalova’nın da aralarında bulunduğu 32 ilde Okul Öncesi Eğitim zorunlu hale getirilerek 5 yaşına giren her öğrencinin okul öncesi eğitime katılması sağlanmaya başlandı. Bu kapsamda Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü de ciddi adımlar attı. Yalova’da anaokulu sayısı eğitim kalitesi ve eğitim kurumlarının teknik donanım ve fiziki şartları da büyük oranda arttırıldı. Konuyla ilgili bir Gaziosmanpaşa Anaokulu’nda bir basın toplantısı düzenleyen Yalova Milli Eğitim Müdürü Şevki Genç Yalova’nın okul öncesi eğitimde geldiği noktayı özetledi. Yalova’da başarının altında ekip çalışmasının olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında Genç, “Okul öncesi eğitim Yalova’da zorunlu hale getirildiğinde ilk olarak eğitim kurumlarımızın sayısını yeterli hale getirebilmek adına çalışmaya başladık. Bu anlamda 3 olan Bağımsız Devlet Anaokullarının sayısını 6’ya çıkardık. İlimizde yine 6 özel anaokulu bulunuyor. İlimizde bulunan devlet ve özel olmak üzere 12 anaokulunda 2 bin 758 öğrenci eğitim görüyor. 5 yaş grubu zorunlu eğitim anlamında ise %83’lük bir eğitim oranına sahibiz. Yani ildeki bu yaş grubunda ki her 100 çocuğumuzda 83’ü okul öncesi zorunlu eğitime devam ediyor. Bu oran ise Yalova’yı bu eğitimin zorunlu hale getirildiği 32 il arasında en iyi illerden birisi konumuna yükseltiyor. Yine ilköğretim okullarımızda da 110 şubede 2 bin 42 öğrenci okul öncesi eğitim alıyor.

Bağımsız Devlet Anaokullarımızda fiziki anlamda yapılan iyileştirmeler ve beraberinde gelen eğitim araç ve gereçlerindeki yenilemeler sayesinde artık devlet anaokulları ile özel anaokulları arasındaki çıta büyük oranda kapandı. Şunu iddia edebilirim ki birçok devlet anaokulumuz özel anaokullarından daha da ileride. Bu okullarımızı Rüya Anaokullar olarak nitelemekte oldukça yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

Sadece okul öncesi eğitime katılım oranı anlamında değil bu okullarımızda verilen eğitim anlamında da Yalova Türkiye’nin önde gelen illerinden birisi konumunda. Yalova’daki öğrencilerimiz de velilerimiz de, bu anlamda çok şanslılar” dedi.

Genç ardından basın mensupları ile birlikte Gaziosmanpaşa Anaokulunu gezerek burada verilen eğitim ve aktivitelerle ilgili bilgiler verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.