Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dahi Öğrenciden Rubik Küpü'nü 40 Saniyede Yapan Robot

Yalova'da dersten artta kalan zamanlarını bilim laboratuvarında geçiren Ali Baransel Oral isimli öğrenci karıştırılmış Rubik Küpünü 40 saniyede tamamlayan robot yaptı. Öğrencinin hedefi bu hızı 5 saniyenin altına çekmek.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2016 09:04
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Dahi Öğrenciden Rubik Küpü'nü 40 Saniyede Yapan Robot

Yalova 75. Yıl Mehmet Akif Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Ali Baransel Oral 3 yıl önce başladığı robot tasarımını ilerilere taşıdı. Öğrenci insanların yapmakta zorlandıkları halk arasında zeka küpü olarak adlandırılan Rubik Küpü'nü saniyeler içerisinde çözen bir robot yaptı. Robotu yöneten programı da kendisi yazan öğrenci çalışmalarını okuldaki teknoloji tasarım laboratuvarında yapıyor. Sensörler vasıtası ile içine bırakılan karıştırılmış Rubik Küpü'nü 40 saniye içerisinde tamamlayarak eski haline getiren robot görenleri şaşkına çeviriyor.  Hedefinin bu küpü 5 saniyenin altında yapabilen başka bir robot yapabilmek olduğunu dile getiren öğrenci, "Robot sensörler vasıtasıyla önce renkleri algılıyor. Ardından yapacağı hamlelere karar veriyor. Bizim bozduğumuzun tam tersini algılıyor. Ben robot tasarımları yapmayı çok seviyorum. Bu işi seven arkadaşlarımla da çalışmalar yapabilirim. 2 yıl önce katıldığım bir yarışmada da derece yapmıştım. Mühendis olmak istiyorum. Mühendis olduğumda da gerçek robot tasarımlarıyla uğraşmak istiyorum " dedi.

Öğrencinin en büyük yardımcısı ise okulun Teknoloji Tasarım öğretmeni Hilal Yumuk. Öğrencisinin daha önce de Akıllı Sedye adını verdiği bir robot tasarımı ile ödül aldığını vurgulayan Yumuk, "Ali bu tür çalışmaları yapmaya çok istekli bir öğrenci. Ders aralarında ne zaman boş bir vakit bulsa soluğu laboratuar da alıyor. Ali'nin en mutlu olduğu anlarda burada robot tasarımlarla uğraştığı anlardır " diye konuştu.

Okul yönetiminin çalışmalarında kendisine ciddi destek verdiğini belirten Ali Baransel Oral isimli öğrenci kendisine imkan tanınması halinde çok daha ileri düzey robot tasarımları yapabileceğini de vurguluyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.