Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Çocuklarımızın Geleceğini Kimsenin Kaprisine Feda Etmeyiz"

Yalova'da 4+4+4 dönüşümünün uygulandığı 2 okulun velilerinden duruma tepki geldi. Okuldaki veliler tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Çocuklarımızın geleceği kimsenin kaprisine feda edilemez" denildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.08.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Çocuklarımızın Geleceğini Kimsenin Kaprisine Feda Etmeyiz"

75.Yıl Ziya Gökalp İlköğretim Okulu ve 75.Yıl Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okullarında 4+4+4 kademeli geçişi ile ilgili velilerin tepkileri sürüyor. Bu konuda Yalova Valisi ve Milli Eğitim Müdürü'nü duyarlı olmaya davet eden bu 2 okulun velileri yazılı bir açıklama yaptılar. Yapılan yazılı açıklamada söz konusu uygulama ile her 2 okuldaki öğrencilerin mağdur edildiği iddia edildi.

"Çocuklarımızın geleceği kimsenin kaprisine feda edilemez" denilen açıklamada şu sözlere yer verildi;
"Yalova'mızın en güzide iki okulu olan 75.Yıl Ziya Gökalp İlköğretim Okulu ve 75.Yıl Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu yeni eğitim sistemine geçişte sıkıntılar yaşamaktadır. Bu iki okulumuzla ilgili 4+4+4 dönüşümü ile ilgili kademeli geçişe karar verilmiştir. Yani 75.Yıl Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu ortaokul, 75.Yıl Ziya Gökalp İlk Öğretim Okulu ise ilkokul olarak belirlenmiştir. Ziya Gökalp ilköğretim Okulu'ndaki 6,7,8 inci sınıflar kademeli olarak kendi okullarında eğitimlerine devam edip mezun olacaklardır. Aynı şekilde 75. Yıl Mehmet Akif Ersoy Ortaokulundaki 1-2-3. ve 4 sınıflarda kendi okullarında eğitimlerini sürdüreceklerdir.
İlk bakışta sanki öğrencilerin lehine bir durum gibi gözüken bu plan aslında tam tersi bir durumla ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi ise; okullar arasında yapılan geçiş uygulamasının eğitim kadrosu için uygulanmamış olmasıdır. 75 Yıl Ziya Gökalp İlköğretim Okulunda görev yapan branş öğretmenlerinin kademeli geçiş yapamamaları nedeniyle haklı olarak kariyerleri gereği bu okuldan tayinlerini istemişlerdir. Neredeyse tüm branş öğretmenlerini kaybeden 75. Yıl Ziya Gökalp İlköğretim Okulu eskiden olduğu gibi öğrencilerine kaliteli ve yeterli eğitimi vermekten uzaklaşmıştır.
Hali hazırda orta öğretim kısmında kalan yaklaşık 300 öğrencinin durumu belirsizliğini korumaktadır. Bu çocuklarımıza 6,7,8 sınıflarda ders verecek branş öğretmeni kalmamıştır. Bu durumun düzeltilememesi ya da düzeltilmek istenmemesi, alt yapısı sağlam bu öğrencilerin tamamen yok olmasına sebep olacaktır. Bunun en vahim yanı da bu durumun öğrenci ve velilerinden saklanmasıdır. Öğrenci velileri çocuklarının okullarında kaldığından ve düzenlerinin bozulmadığından dolayı, yukarıdaki durumu bilmemeleri sebebiyle şimdilik memnunmuş gibi gözükmektedir.6, 7 ve 8 sınıf branş öğretmenlerinin il içi sıra tayin ile başka okullara tayin isteyip gittiklerinden ve çocuklarının öğretmenlerini kaybettiklerinden haberdar değillerdir. Oysa okullar açıldığında ve çocuklarının öğretmensiz yada görevlendirme öğretmenlerle eğitim yapmak zorunda kaldıklarını görünce büyük sıkıntıların çıkması muhtemeldir. Taşıma suyla değirmen dönmeyeceği gibi, okulda bulunmayan, görevlendirme öğretmenlerle de başarılı öğrencilerin yetiştirilmesi mümkün değildir. Bu durumun bir an önce düzeltilmesi yada kamuoyuna ve öğrenci velilerine gerekli, yeterli açıklamaların yapılarak insanların başlarının çarelerine bakmasına yardımcı olunmalıdır.
Aslında yukarıda bahsedilen sıkıntı çözümü olmayan bir problem değildir. Tek yapılması gereken dönüşümün kademeli değil doğrudan yapılmasıdır. Yani 75.Yıl Ziya Gökalp İlköğretim Okulunda kalan ortaokul öğrencilerinin ortaokul olan 75.Yıl Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okuluna, oradaki İlkokul öğrencilerinin de 75.Yıl Ziya Gökalp İlköğretim Okuluna geçmeleridir. Fakat ne yazıktır ki iki okul müdürünün uyuşmaz tavırları ve en vahimi de İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de bu duruma el koyamamaları, olayı kulak ardı etmeleri bile bile bu çocukları bir meçhule sürüklemektedir.
Öğrencilerimizin eğitimi ve en önemlisi geleceği; okul müdürlerinin, öğretmenlerinin ve Milli Eğitim Müdürlerimizin olayı bilmezden gelmelerine, umursamaz davranmalarına ve kaprislerine konu olacak bir durum olamaz. Bu durumu ortadan kaldırarak öğrencilerimizin geleceğine gölge düşürmemek başta Sayın Valimiz ve konuyla ilgili tüm idarecilerimizin görevi olduğunu düşünmekteyiz. Aksi takdirde okulların açılmasıyla gizlenen bu durum açığa çıkacak ve çok daha büyük sorunlar ve sıkıntılar meydana gelecektir.
Eğer bu sıkıntı düzeltilmez ise bu güzide okulumuzun güzide 300 öğrencisine ne olacak?
Yalova ilinde deneme sınavı ve SBS sınavlarında ilk 3’ü hiçbir okula bırakmayan ve derece yapan başarıları tescilli bu çocukların bu duruma gelmesi vahim bir olaydır.
Mevcut durumu öğrenmek tüm veli ve öğrencilerimizin hakkıdır .Bu yüzden konuyu kamuoyu ile paylaşıyor ve takdirlerinize sunuyoruz"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.