Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Yıldız,Akademik Yılın Açılışını Yaptı

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Yalova Üniversitesi 2009 / 2010 Akademik yılı ve Türkiye’de ilk kez devreye giren Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’nün açılışına katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 01.10.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Bakan Yıldız burada Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü öğrencilerine de, “Dünya Enerji Politikalarında Türkiye’nin Rolü” konulu ilk dersi verdi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız konuşmasında, Türkiye’nin enerji arz güvenliği konularına da vurgu yaptı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Üniversitesi 2009 / 2010 Akademik yılı açılış törenine katılmak üzere Yalova’ya geldi. Bakan Yıldız Yalova Valisi Yusuf Erbay’ı makamında ziyaret ederek ille ilgili bilgiler aldı. Buradan Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’na geçen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Yalova Üniversitesi akademik yılı için düzenlenen törene katıldı. Açılış öncesinde Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu Üniversite hakkında bir sunumda bulunarak bilgi verdi. Eruslu, “Biz İstanbul, Bursa ve Kocaeli üçgeninin ortasında yer alan Yalova’da yeni nesil bir üniversite oluşturmak istiyoruz. Yalova Üniversitesi farklılıkların birlikteliğinden doğan enerji ile Dünya’ya yakışan bir üniversite olma azmindedir. Bunu sağlayabilmek için gerekli olan bilgi, cesaret, güç ve akla sahibiz. Ancak bu süreçte hükümetimizin desteğinizi de görmek istiyoruz. Bilim ve Teknoloji üreten, insan yetiştiren ve toplumun problemlerine çözüm üreten bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Konuşmasında Yalova Üniversitesi’nin yer arayışına da değinen Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, “Yalova Üniversitesi için en yakışan yerin TİGEM arazisi olduğuna inanıyoruz. Bu noktada üniversitenin TİGEM arazisi üzerinde kurulabilmesi için hükümetimizin gerekeni yapacağına inancımızda tamdır” şeklinde konuştu.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu’nun konuşmasının ardından söz alan AKP Yalova Milletvekili İlhan Evcin’de Eruslu’nun TİGEM konusundaki sözlerine destek vererek, “Gönlümüzdeki üniversite alanını rektörümüz söyledi. Bizde TİGEM arazisinin üniversite için en uygun yer olduğuna inanıyoruz. Ulu önder TİGEM arazisinin kayıtsız şartsız millete verdi. Ama bazı çevreler bunu sadece tarım olarak algılıyor. Ancak o alanda kurulacak bir üniversitenin, yapılacak tarım çalışmalarından daha fazla halkımıza katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal’da açılış kapsamında bir konuşma yaptı. Bilgi yolunu eline geçiren şehirlerin ülkede söz sahibi olacağına vurgu yapan Koçal ise, “Geçtiğimiz Temmuz ayında Yalova’da bir sempozyum düzenledik ve Osmanlının devlet vasfını Yalova’da yapılan Bafeus savaşı sonrasında kazandığını söyledik. Bu savaş Osmanlı’nın İpek Yolu’nu eline geçirmesi ve güçlenmesi anlamına geliyordu. O zaman güçlü bir ekonomi için İpek Yolu’nu ele geçirmek şarttı. Bugün ise bilgi yolunun ele geçirilmesi önemli. Bilgi yolunu ele geçiremeyen bir il ülkede söz sahibi olamaz. Bilgi yoluna sahip olmak ise iyi bir üniversite ile mümkündür. Biz bu yola Yalova Üniversitesi ile sahip olacağımız inancındayız” şeklinde konuştu.

Koçal’ın ardından Yalova Valisi Yusuf Erbay’da söz aldı. Erbay Konuşmasında, “Üniversitenin ne anlama geldiğini artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Küreselleşme adını verdiğimiz bu çağ bitiyor. Yerini Düzleşme dediğimiz bir çağ alıyor. Artık insanlar ışık hızı ile haberleşiyor, bir birlerine ulaşıyor ve bilgiyi paylaşıyor. Bizim bu çağı yakalamak için tek çaremiz var. O da Bilgiyi üretmek, aklımızı kullanmak ve küresel rekabete ayak uydurabilmek. Bunun şartıda üniversitedir. Bize Yalova Üniversitesini katılan herkese teşekkür ediyorum, “dedi.
Yalova Valisi Yusuf Erbay’ın ardından “Dünya Enerji Politikalarında Türkiye’nin Rolü” konulu ilk dersi vermek için kürsüye gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız konuşmasında ülkenin bundan sonraki enerji politikalarına yönelik önemli detaylara yer verdi. Bakan Yıldız özellikle ülkenin enerji arzı güvenliğine vurgu yaptığı konuşmasında hükümet olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi. Dışarıdan ithalatının devam ettiği Doğalgaz ve Petrol’ün ülkemizde bulunabilmesi ve yerli kaynağa dönüştürülmesi için çalışmaların sürdüğünü dile getiren Yıldız, “Türkiye olarak enerji arzı güvenliğine karşı petrol aramalarına devam edeceğiz. İthal kaynaklarımızın ki ithal ne demek, 2007 rakamlarıyla 28 milyar dolarla, 2008 yılında 45 milyar dolarlara kadar çıkan ithalat kaynaklarının ancak Türkiye’de aranıp bulunması ile beraber hem petrol hem de doğal gazda yerli kaynak haline gelmesi için arama çalışmalarımız var. Bunlar hem karalarımızda hem kara sularımızda hem de denizlerimizde devam ediyor. Mayınlı arazilerde olmak üzere. Hedeflediğimiz noktaya ulaşmamız halinde bunlar ithal kaynak olmaktan daha öte yerli kaynak haline gelecek ve ülkemiz için ciddi bir kazanım olacaktır. Bunların yanında arz güvenliğini sağlamamızda hem ithalatta ki bağımlılığımızı azaltmaya yönelik aynı zamanda kontratlarımızı devam ettirerek Türkiye’nin büyüme hızıyla ilgili makro büyüklüğüne uyabilecek bir enerji lojistiğini, bir enerji tahkimi ve donanımını mutlaka sağlamamız lazım. Türkiye’nin enerjide elde etmek istediği nokta liberalleşen piyasa ile beraber elektriğin rahat bulunabildiği bir yapıyı oluşturabilmek aynı anda enerji kaynakları açısından da bunu desteklemek” dedi.

Konuşmanın ardından Yalova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Niyazi Eruslu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a açılışa katıldığı için bir teşekkür plaketi verdi.

Ayrıca program kapsamında Yalova Üniversitesi’ne kitap bağışında bulunan Avukat Nurettin Kaptan adına Yalova eski Milletvekili Şükrü Önder’e ve Kutsal Tülbentçi adına ise İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Servet Timur’a birer teşekkür plaketi verildi.

Yine Enerji Sistemleri Bölümü’ne birinci olarak giren Aybala Doğan, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine birinci olarak giren Enes Yusuf Ayçiçeği ve Yalova Meslek Yüksek Okulu’na birinci sırada giren Meriç Puan’a da birer laptop ve teşekkür plaketi hediye edildi.

Bakan Yıldız buradaki programın ardından Yalova Üniversitesi meslek Yüksek Okulu’ndaki yemeğe katıldıktan sonra ilden ayrıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.