Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yüksel Sitesi Davası Sil Baştan

Yüksel sitesi davası yeniden görülmeye başladı. Sanık avukatları davanın yeni TCK yasasının yürdürlüğe girmesinden sonra yeniden görüşülmesini talep ederken, depremde yakınlarını kaybeden müdahiller i

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2005 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yüksel sitesi davası yeniden görülmeye başladı. Sanık avukatları davanın yeni TCK yasasının yürdürlüğe girmesinden sonra yeniden görüşülmesini talep ederken, depremde yakınlarını kaybeden müdahiller ise davanın suçun işlendiği tarihteki yasa ile sonuçlandırılması talep ettiler.

17 Ağustos depreminde 316 kişinin yaşamını yitirdiği yüzlerce kişinin yaralandığı, Sazak’lara ait Yüksel sitesi davası Yalova Ağır Ceza Mahkemesinde dün yeniden görüşülmeye başlandı. Yaklaşık 6 yıldan bu yana devam eden ve geçen yıl Yalova Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, şirketin hayatta kalan ortaklarından Güven Sazak ve Mehmet Sert ile inşaat projelerini hazırlayan yüksek mühendis Göncer Ayalp'e birer yıl hapis ve 50'şer milyon lira para cezası verilmişti. Mahkeme, bu cezaları, suçun işleniş tarihi ve sanıkların 65 yaşın üstünde olmalarını dikkate alarak ertelemiş, Yüksel inşaat şantiye şefleri İrfan Tugan Karaoğlu ve Niyazi Çavuşoğlu'na verilen iki yıllık hapis cezalarını da 6'da 1 indirerek ertelemişti.

Karar sonrası karşılıklı olarak yapılan itirazlar üzerine Yargıtay, 15 Aralık 2004 günü kamu davasının yeniden görüşülmesine karar vermişti. Yalova Ağır Ceza mahkemisinde dün görülen davaya sanıklardan hiç biri katılmazken, sanık avukatalarından Faruk Ceylan, Hasan Ketenci ve Mahmut Bayram, davanın ertelenmesini Yeni TCK yasasının yürürlüğe girmesinin beklenmesini, TCK yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte davanın yeniden görürüşülmesini talep ettiler.

Davaya müdahil olarak katılan ve depremde yakınlarını kaybedenlerden Sevil Dumanoğlu ve Musa Temel “Her mahkemeye geldiğimizde acılarımız bir kezdaha tazeleniyor. 6 yıldan bu yana duruşmalara geliyoruz. Sanık avukatların bu talebini red edilmesini talep ediyoruz. Davanın suçun işlendiği tarihteki TCK yasaları çerçevezinde yürütülmesini istiyoruz. 6 yıldan bu yana devam eden duruşmalarda depremde yakınlarını kaybedenlerin kemikleri sızlıyor. Dava süresince müdahil olanlar bu sıkıntıya katlanamayıp yaşamını yitirdi” dedi.

Yalova Ağır Ceza Mahkemesi başkanı Cengiz Çoban, dava süresince yaşamını kaybeden müdahil tarafın kimliklerinin belirlenmesine ve varislerine dava ile ilgili tebligat yapılmasına karar vererek duruşmayı 17 Haziran 2005 tarihine erteledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.