Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’daki Atamalarla İlgili, Başbakan'a Soru Önergesi

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Yalova’daki atamalarla ilgili olarak TBMM başkanlığına yazılı soru önergesi verip, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sorularına yazılı olarak cevap vermesini iste

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2005 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Yalova’daki atamalarla ilgili olarak TBMM başkanlığına yazılı soru önergesi verip, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sorularına yazılı olarak cevap vermesini istedi. İnce’nin soru önergesi aynen şöyle:

Halen AKP Yalova İl Başkanlığı görevini yürütmekte olan Fikri Demirel, çeşitli tarihlerde yerel basına verdiği demeçlerde Yalova’daki kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan atamalar ve bu kurumların yaptıkları bazı işlemlerle ilgili açıklamalarda bulunmuştur. Sayın Demirel söz konusu açıklamalarında yer alan bazı iddiaların hem  kamu hukukumuz hem de yürütme organları ile siyasi partiler arasındaki ilişkiler açısından açıklanması gerekmektedir. Sayın Demirel’in sözlerinden bazıları şöyle:

“Evet İl Sağlık Müdürü bizim adamımızdır. Onu biz getirdiysek en küçük şaibede getirdiğimiz gibi götürmesini de biliriz....SSK ve Devlet Hastanesinde iki ihaleyi ben iptal ettirdim.”( www.yalovamiz.com 02.04.2005)

“Göreve getirdiğim insanlara ben kefilim. Hepsi benim tavsiyemle göreve geldi, hepsine kefilim. Yanlışları olursa telefon açarım istifa ederler.”(Yalova Gazetesi 29.05.2005)

Yukarıda ki açıklamalarda göstermektedir ki kamu personel rejimimize yön veren ilkelerden tarafsızlık ilkesinin çiğnendiği, “devlet-idare-parti” özdeşliği gibi bizim kamu hukukumuzda yeri olmayan bir uygulamanın Yalova’da sergilendiği görülmektedir.

1. İllerde kamu kurum ve kuruluşlarını en üst düzeyde temsil eden kamu görevlilerinin, kamu hukukumuzu düzenleyen yasalar açısından her hangi bir partinin adamı olması mümkün müdür? Böylesi bir durumda devlet memurları kanunun 7. maddesi açıkça ihlal edilmiş olmuyor mu?

2. Bir parti il başkanın açıkça bizim adamımız dediği bir kamu görevlisinin tarafsızlığından ve devleti temsil ettiğinden bahsedilebilir mi?

3. Bir il başkanının veya her hangi düzeyde bir parti üyesinin kamu görevlisini belirlemede, görevden almada, ödüllendirmede, cezalandırmada vb durumlarda yasalarımızca belirlenmiş bir yetkisi bulunmakta mıdır? Eğer böyle bir yetki, siyasi parti yöneticilerine, üyelerine verilmemiş ise AKP Yalova İl Başkanın açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

4. Kamu görevlilerinin başarısızlıklarında veya yetkilerini kötüye kullanmaları durumunda iktidardaki bir siyasi partinin sorumluluğu nedir? Kamu hukukumuzda, bir kamu personeli için “kefil olmak” gibi bir durum söz konusu mudur?

5. İktidarda bulunduğunuz süre içinde Yalova’daki kamu kuruluşlarına yönetici düzeyde kimler, nasıl atanmıştır?

6. Ataması yapılan bu kişilerde AKP İl Teşkilatının ve yöneticilerinin bir tavsiyesi olmuş mudur? Özellikle İl Başkanın tavsiyesi ile atananlar kimlerdir?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.