Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vali Erbay’dan Tepki

Yalova- Altınova’da dolgu işlerine devam edilen tersaneler için açılan kaynakçılık ve elektrikçilik kursları için dün Çiftlikköy Çıraklık Eğitim Merkezi’nde tören yapıldı. Törene Yalova’daki sivil top

Haber Giriş Tarihi: 24.01.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova- Altınova’da dolgu işlerine devam edilen tersaneler için açılan kaynakçılık ve elektrikçilik kursları için dün Çiftlikköy Çıraklık Eğitim Merkezi’nde tören yapıldı. Törene Yalova’daki sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve bazı siyasi partilerin yöneticileri ve Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Kan hazır bulundu.

Törende konuşan Yalova Valisi Doç.Dr Yusuf Erbay, Yalova’da Tersanelerin kurulması öncesinde, Yalova Valiliğin bünyesinde 2004 yılından 2005 yılına kadar Yalova’daki tüm, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin katılımları ile birkaç kez toplantı gerçekleştirildiğini, gerçekleşen toplantılarda katılımcıların önerileri, görüşlerini doğrultusunda hareket ettiklerini belirterek “Şimdi projemiz hayat buluyor, ancak birileri çıkıp bu projeye karşı çıkıyor. Yalova’nın en önemli sorunu işsizlikter. Burada ilk etapta 400 kişi bu kurslar aracılığıyla iş başı yapacak. Kurslar için ilk iki günde 1600 başvuru yapıldı. Bu başvuruların arasında Üniversite mezunları da var. Bizler çocuklarımızın geleceğini güvence altına almak zorundayız. Türkiye’de bugün ekonomiden kaynaklanan ve adeta bir terör haline gelen hırsızlık, kapkaç olayları artmış durumda. Sokaklarda insanların rahatça dolaşma imkanı bile kalmadı. Tüm bunların nedeni işsizliktir. Sokaktaki işsize, iş güvencesi verirsek bu tür olayların da önünü kesmiş oluruz” dedi.

Altınova’daki tersanelerin Sadece Yalova’nın değil, Türkiye’nin önemli bir projesi olduğunu sözlerine ekleyen Vali Erbay “Son iki yıldan beri tersaneler projesinin hayata geçmesi için çabalıyoruz. Bugün bu eleştiri getirenler, bu olayın başından itibaren bu sürecin içindeydi. Çekincelerini neden o zaman dile getirmediler. Tersaneler projesinde hiçbir usulsüzlük yok. Her şey ilgili kurum, kuruluşların ve bakanlıkların izni alındıktan sonra hayata geçti. her şeyden önce böyle bir usulsüzlük olsa ben müdahale ederim. Ancak anlamadığım bir konu var. Ben bir süre sonra Yalova’dan gideceğim, belki de bir daha gelmeyeceğim. Amacım ve uğraşım Yalova’da ki genç kuşağın geleceğini güvence altına almaktır” dedi.

Erbay sözlerini şöyle noktaladı. 'Yalova’da bir ilk’i gerçekleştirdik. Türkiye’de ilk kez istihdam garantili kurslar açtık. Buradaki genç kardeşlerim kurs sonrasında bu yatırımlarda çalışacak. Elbet bunun devamı gelecek. Altı ay sürecek olan kurslar boyunca kursiyerler, asgari ücretin yarısı kadar maaş verilecek ve sigortalı olacaklar. Kursiyerler şehir merkezinden kalkacak olan servislerle Çıraklık okulundaki kurslara gidecekler.Burada bir önlem aldık. Kurslar yarım bırakılmasın diye kurs sonrasında kursiyerlere hak ettiği toplam ücreti de sertifikalarıyla birlikte vereceğiz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.