Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vali’den Minibüs Hattı Açıklaması

Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf ERBAY, Basın Yayın organlarında, İl Trafik Komisyonu Kararıyla, Taşköprü Minibüsçülerinin mağdur edildiği yönünde yayınlanan haberlerle ilgili olarak, kamuoyunun

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf ERBAY, Basın Yayın organlarında, İl Trafik Komisyonu Kararıyla, Taşköprü Minibüsçülerinin mağdur edildiği yönünde yayınlanan haberlerle ilgili olarak, kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Erbay yaptığı açıklamada “Taşköprü Belde Minibüsçülerinin kurmuş oldukları S.S. 16 Nolu Taşköprü Minibüs ve Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi araçlarıyla, Taşköprü Beldesinden Yalova’ya yolcu taşımacılığı yapılması için, Taşköprü Belediye Başkanlığının talebi üzerine alınan, 15.06.2005 tarih ve 2005/4 sayılı Çiftlikköy İlçe Trafik Komisyonu Kararı ve bu doğrultuda alınan İl Trafik Komisyonunun 08.07.2005 tarih ve 2005/20 sayılı kararı gereği “anılan minibüslerle,Taşköprü Belde sınırları içinde Yalova merkezine yolcu taşımacılığı yapılması, İlçe ve İl Merkezine ulaşım için kullanılan mutat yolu takiben Taşköprü’den sonra yolcu almamak kaydıyla” kabul edilmiştir.

Bu karar doğrultusunda, Çiftlikköy Kaymakamlığıyla yapılan yazışmalar sonucu, uygun görülen minibüsçü esnafına “Y” türü yetki belgesi verilmiş ve taşımacılığa başlanmıştır. Daha sonra, bu uygulamaya esas olan İl Trafik Komisyonu Kararının iptali ve yürütmenin durdurulması amacıyla Yalova Minibüsçüler Odası tarafından, Bursa 3. İdare Mahkemesine yapılan başvuru neticesinde, ilgili mahkemece, 23.12.2005 gün ve 2005/1324 esas sayılı yürütmenin durdurulması kararı alınmış ve bu kararı yerine getirmek üzere İl Trafik Komisyonunun 01.02.2006 tarihli toplantısında konu görüşülmüş, ilgili mahkeme kararının uygulanması doğrultusunda 2006/1 sayılı karar alınmıştır.

Bu karara göre, daha önce “Y” türü yetki belgesi verilen Taşköprü Minibüsçülerinin, Taşköprü Beldesinden İl Merkezine yolcu taşımacılığı yapmalarına son verilmiştir. Bu işlemin Valilik Trafik Komisyonu Kararıyla olmadığı; aksine Taşköprü lehine verilen Komisyon Kararını ortadan kaldıran bir karar olduğu açıktır. Mevcut uygulama ilgili mahkeme kararı doğrultusunda devam etmekte olup, konuyla ilgili yasal süreç sürmektedir.“

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.