Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tersane Yalova Kamuoyu İle Tanıştı

Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Altınova bölgesinde kurulacak tersane ile ilgili gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2005 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Altınova bölgesinde kurulacak tersane ile ilgili gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.  Geniş katılımlı tanıtım toplantısı, Yalova Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli’nde gerçekleştirildi.

Tersane Girişimcileri’nin tanıtım toplantısına, Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay, Yalova Emniyet Müdürü Ahmet Çokgüler, AKP Yalova Milletvekili Şükrü Önder, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce,  Altınova, Tavşanlı, Subaşı Belediye Başkanları, İl genel ve belediye meclis üyeleri,  Siyasi partilerin il ve ilçe başkanları ve yöneticileri ile birlikte Yalova’daki sivil toplum örgütlerinin başkanları ve çok sayıda davetli hasır bulundu.

Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Kan’ın açış konuşması yaptığı toplantıda, sektörde yaşanabilecek olası sıkıntıların çözümlenmesi için, atanmış, seçilmiş yöneticilerin yanı sıra bölge halkının katkılarıyla çözüleceğini söyledi.

Türkiye’nin denizcilik sektöründe geri kaldığını belirten Hakkı Kan “ Girişimlerimiz bir yıldan buyana devam ediyor. Bugüne kadar ilgili bakanlık ve kuruluşlarla birlikte 23 ayrı kurumdan onay aldık. Yalova- Altınova tersanesi ülkemizin istihdamını arttıracak ve ülkemize döviz girişini sağlayacaktır. Çağımızın modern teknolojileri ile yapılacak gemilerimiz yapımında ve yan sanayinde en az 10 bin kişinin istihdamını düşünüyoruz” dedi.

Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. koordinatörü Av. Sıtkı Çalışkan’ın slayt gösterimle hazırladığı gelişmeler ilgi ile izlenirken Çalışkan burada yaptığı konuşmada “ Denizi olmayan ülkelerde denizcilik sektörü giderek yaygınlaşırken her tarafı deniz ile çevrili ülkemizde yeteri kadar sektöre ilgi gösterilmiyor. Yapılacak tersane 4,5 km. sahil şeridi dolgu yapmak suretiyle gerçekleşecek. Elbet buraya sadece gemi yan sanayi değil,  bölge insanımız için, çalışanlar için sosyal alanlar da yapılacak.

Ancak sektörümüzde en önemli sorun ise tersane yatırımına başlayan müteşebbisten daha işe başlamadan Maliye Bakanlığı tarafından irtifak hakkı adı altında yüzde 7.5 vergi istenmesi oluyor. Sözgelimi 10 milyon dolarlık bir yatırım yapan işletmeciden Bakanlık her ay, 700 bin ABD doları irtifak payı istiyor” dedi.

CHP Milletvekili İnce ve Önder yaptıkları konuşmalarda, Yalova’da bir kişiye istihdam sağlayan kişinin elinin sıkılması gerektiğini belirterek “ İşsizlik Yalova’nın en önemli sorunudur. Tersanenin hayata geçmesi ile birlikte işsizlik önemli ölçüde çözülmüş olacaktır. Ankara’da bizlerde tersane girişiminin destekçisi ve takipçisi olacağız” dediler. Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay, tersanenin Yalova’da hayata geçmesi ile birlikte, Yalova’nın ekonomik ve sosyal yapısında da iyileşme olacağını, yaşam standartlarında da olumlu gelişmeler gerçekleşeceğini belirterek “Yalova halkı, yöneticileri, siyasetçileri demokrasinin en önemli özelliklerinden biri olan katılımcılık ilkesini en iyi hayata geçiren bir yer. Yalova’da yapılacak her yatırımda, her girişimde böylesi toplantılar yapılıp, kamuoyu düşüncesi alınması, bilgilerin paylaşılması Yalova’nın daha güzel gelişmesini de beraberinde getirecektir. Tersaneye sadece girişimciler değil, tüm Yalova sahip çıkmalıdır” dedi. 

Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin düzenlediği bilgilendirme toplantısı sonrasında, toplantıya katılanlar sordukları sorulara verilen yanıtlarla sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.