Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Termal’de Tarihi Kilise Toprak Altında Kaldı

Termal'de geçen yıl Temmuz ayında yıkılan sinema binasının yeniden yapımı sonrasında ortaya çıkan tarihi kilise kalıntıları toprak altında kaldı. Bizanslılardan kalan kilise kalıntısının önünde

Haber Giriş Tarihi: 06.01.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Termal'de geçen yıl Temmuz ayında yıkılan sinema binasının yeniden yapımı sonrasında ortaya çıkan tarihi kilise kalıntıları toprak altında kaldı. Bizanslılardan kalan kilise kalıntısının önünde bulunan tarihi sinemanın yıkılması sonrasında ortaya çıkan kilisenin yeni kalıntıları da ortaya çıktığı öne sürüldü. Termal’de turistik tesis işletmeciliği yapan Mehmet Aydın, yöre de bir tarihin giderek yok olmaya yüz tuttuğunu söyledi. Mehmet Aydın “Yıkım sonrasında ortaya çıkan yapı, toprak ve beton altında kalmış olmasına karşın yeni kısımları da ortaya çıkmağa başlamıştır. İnanıyorum ki kazı yapılması halinde kilisenin tamamı ortaya çıkması olasıdır.Sinemanın tekrar yapılması halinde ise tarihi yapı tamamen ortadan kalkacaktır” dedi.

Sinema binasının yapım çalışmasına da başlandığını vurgulayan Aydın “Şu anda var olan duruma göre sinema inşaatı ve çevre düzenlemesi işleri devam etmektedir. Ne yazık ki geçmişin bize sunduğu bir zenginlik ve kültür mirası daha gözlerden uzaklaştırılıp daha da yıkık ve harap hale getirilmeğe başlanmıştır. Bu konuda ilgilileri bir kez daha duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.