Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sivil Toplum Kuruluşlarından Tersane Deklerasyonu

YTSO Başkanı Lütfullah Akıncı, YESO Başkanı İsmail Mutlu, Minibüsçüler Odası Başkanı Zakir Avcı, Şöförler ve Otomobilciler Odası başkanı Hüseyin Çetin ortak bir deklerasyona imza atarak Yalova’da ters

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2005 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

YTSO Başkanı Lütfullah Akıncı, YESO Başkanı İsmail Mutlu, Minibüsçüler Odası Başkanı Zakir Avcı, Şöförler ve Otomobilciler Odası başkanı Hüseyin Çetin ortak bir deklerasyona imza atarak Yalova’da tersane kurulması için, Başbakana, Maliye bakanlığına, Ulaştırma bakanlığına ve milletvekillerine bir mektup gönderdi. Açık Mektup başlığını taşıyan ve altına imza atılan mektup şöyle:

“Sayın Başbakanım, Sayın Maliye Bakanım, Sayın Ulaştırma Bakanım, 57. Hükümetimizin Sayın Bakanları Sayın Millet Vekilleri, Yalova ili 1995 yılında il statüsüne kavuşmuş ülkemizin en genç illerindendir. Yalova ili sanayileşme yarışı içinde çok geri kalmış, hiç devlet yatırımının bulunmadığı bir ildir. Kendi sanayileşmesini kendi imkanları ile bu noktaya getirmiştir.

17 Ağustos 1999 tarihli bölgesel Marmara Depreminin olumsuz etkileri ile Kasım 2000 ve Şubat 2001 aylarında yaşanan ekonomik krizler Yalova ekonomisinin evvelce de ihtiyaç duyduğu sanayi yatırımlarının ve istihdam yaratılmasının ertelenemez bir öncelik haline gelmesine yol açmıştır. Depremden sonra oluşan işsizlik Türkiye ortalamasının çok üzerinde %25 seviyesinde olup işsizliğin giderilmesi için yatırımların arttırılması, dolayısıyla yeni istihdam alanları yaratılması gerekmektedir.

Bu nedenle mevcut sanayi tesislerinin dışında yeni iş kollarında yeni üretim işletmeleri ve alanları kurulmasının özendirilmesi gerekmektedir. Hükümetimizin yeni istihdam alanları açılması ve yatırımların yapılması adına yaptığı çalışmalar takdirle karşılanmakta ve geleceğe umutla bakmamızı sağlamaktadır. Yalova ilinde yaşanan ekonomik ve ticari olumsuzları gidermek işsizliği aşmak ve bu arada ülke sanayileşmesinin gizli kalmış sektörü tersaneciliğin geliştirilmesi ve desteklenmesi, ülke ekonomisine katma değer yaratılması amacı ile şu anda atıl olan, hiçbir amaçla kullanımı mümkün olmayan Hersek Bölgesinde gemi inşa ve bakım- onarım faaliyetlerine uygun birden fazla tersanenin bir arada yer alacağı tersaneler bölgesi yaratılması fikri kamuoyunda tartışılmaya açılmış, geniş kapsamlı toplantılar ve katılımlar ile projen genel hatları belirlenerek gelinen aşamada bir çatı şirket kurularak 2004 nisan ayından itibaren fizibilite çalışmalarına başlanmıştır.

Ülkemizin önde gelen tersanecilerinin ve iş adamlarının yer aldığı 40 firmadan oluşan Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş bugüne kadar fizibilite çalışmalarını hükümetimizin de desteğiyle devam ettirmiş ve tüm bakanlıklardan projeye olur görüşünü almıştır. Bu proje ile sadece Yalova’mız değil, bölgemiz ve ülkemiz hayat bulacaktır.

Proje gerçekleştiği taktirde en az 15 bin kişinin istihdam edileceği ülkemizin ve Cumhuriyet tarihimizin denizcilik sektöründeki en büyük yatırımlardan birisi olacaktır. Yatırımın tamamı devletimize yük olmadan öz sermaye ile karşılanacaktır. Bu proje Yalova’nın rüyası olmuştur. Bu da sizlerin sayesinde gerçekleşecektir. Ancak yatırımcılarımızın önünde dev bir engel durmaktadır. Bu engel de Maliye Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığının birlikte çıkarmış oldukları 04. 09. 2004 tarih ve 25573 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ‘Hazine arazilerinin Tersane yatırımlarına Tahsisinde Uygulanacak Esas ve Usullere ilişkin tebliğidir’.

Devletçe ülke sanayisinin geliştirilmesi, rekabetçi bir yapıya kavuşturulması amacı ile çok sayıda kanun çıkarılarak teşvik unsurları sağlanırken, fonların kaldırıldığı vergide sadeliğe gidildiği bilanço üzerindeki kesintilerin kaldırıldığı bir ekonomik politika izlenen bu dönemde Türk gemi Yapım Sektörünün bu tebliğle önünün kesilmesi, adeta yatırım yapamaz hale getirilmesi çok büyük bir çelişki oluşturmaktadır. Bu tebliğ değiştirilmediği taktirde Yalova’mızın ve ülkemizin denizcilik sektöründeki hiçbir rüyası gerçekleşmeyecektir.

Bu tebliğden sadece Yalova halkı değil, bu sektöre umut bağlamış her bölgemiz etkilenmektedir. Zonguldak Ereğli’de ve diğer bölgelerde yapılan yatırımlarda bu tebliğ nedeniyle devam etmektedir”.

Mektubun sonuç bildirgesinde ise; “Yalova ve ülkemizin kalkınmasına sebebiyet verecek bu yatırımın gerçekleşebilmesi için, söz konusu tebliğde yer alan tersane yapımı ile ilgili tahsis edilecek hazine arazilerinin kire ve/veya irtifak hakkı bedellerinin belirlenmesi ile ilgili 10. maddesi ile Maliye Bakanlığının ilgili genelgelerinin yeniden düzenlenmesi, tersane yatırımlarının dolgular ile birlikte büyük meblağlar tutması ile dikkate alınarak Yıllık kira bedeli ve/veya irtifak hakkı bedeli hesaplanması ile ilgili oranın%5 ten aşağıya %1 e çekilmesi, tebliğ kapsamında tesisin işletilmesinden elde edilecek yıllık brüt hasılanın %1 inin hazine payı olarak ödenmesi ile ilgili hükmün bu tebliğden önce kurulmuş tersaneler ile haksız rekabete yol açacağı ülke dışındaki rakipleri ile rekabet gücünü azaltacağı ve ayrı bir sektörsel vergi yükü olduğu kabul edilip iptal edilerek tebliğden çıkarılmasını talep ediyoruz” denildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.