Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Seçilmişlere Çağrı

Yalova Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Cantözün, demokrasinin olmazsa olmaz koşullarından birinin basın özgürlüğü olduğunu belirterek seçilmişlere birer mektup gönderdi. TBMM Milletvekillerine, Bak

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2005 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Cantözün, demokrasinin olmazsa olmaz koşullarından birinin basın özgürlüğü olduğunu belirterek seçilmişlere birer mektup gönderdi. TBMM Milletvekillerine, Bakanlara ve siyasi partilerin Genel merkezlerirne  birer mektup gönderen Cantözün, mektubunda şu konulara yer verdi:

“Sayın Milletvekillerimiz
Avrupa Birliği Uyum Yasaları üzerinde yoğun mesai harcandığı böylesi bir dönemde, bugüne kadar atılan tüm olumlu adımların aksine, Türkiye'yi 3. dünya ülkesi konumuna düşürecek üzücü bir gelişmeye dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Bildiğiniz gibi, bir ülkede özgürlüklerin varlığından bahsedebilmek için, o ülkede öncelikle basın özgürlüğünün gerçek anlamda tesis edilmesi gerekmektedir. Çağdaş, gelişmiş ve demokratik ülkelerde basın özgürlüğü, 'olmazsa olmaz'lardan biridir.

Ülkemizin de, çağdaş, gelişmiş ve demokratik ülkeler arasında yer almasını istiyor, bunun için çaba gösteriyorsak, basınımıza gereken önem ve değeri vermeli; basının toplumu ileri götüren, şeffaflığı sağlayan, yapıcı eleştirileriyle doğrunun bulunmasına katkı koyan ve haksızlıkları önleyen gücünden yararlanmalıyız.

Sizin de yakından bildiğiniz gibi, 5187 Sayılı Basın Kanunu’na dair çalışmalar sırasında gerek ilgili komisyonlarda, gerekse Meclis’teki görüşmelerde bu önemli noktalar göz önünde bulundurulmuş ve Basın Kanunu’na son şekli verilmişti.

Ancak, Türk Ceza Kanunu'nun yeniden düzenlenmesi kapsamında Hükümetçe ortaya konulan çalışma, Türk Basını'nın özgürlüklerini kısıtlama ve hatta elinden alma yönündedir.

Amacımız, basına sınırsız özgürlükler getirmek değil; aksine kişilik haklarına, cevap ve düzeltme haklarına saygılı, vatanın bölünmez bütünlüğünü koruyucu bir yasanın çıkmasıdır.

Gerek Gazeteciler Cemiyetimiz, gerekse Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak 2004 yılının ağustos ayından bu yana gerçekleştirdiğimiz çeşitli toplantı ve organizasyonlarda bu yanlışa dikkat çekiyor, düzeltilmesi için de çözüm önerilerinde bulunuyoruz.

Bildiğiniz üzere;
Haklı uyarılarımız sonucu yeni TCK'nın yürürlülük tarihi 1 Nisan 2005'ten 1 Haziran 2005'e ertelendi ve Adalet Bakanlığı'nın çağrısıyla bir “çalışma grubu” oluşturuldu.

Bu gelişmeyi Türk Basını’nın özgürlüklerinin elinden alınmasına yönelik düzenlemelerden vazgeçileceği ve basına hak ettiği değerin verildiği bir metin üzerinde uzlaşma sağlanabileceği düşüncesiyle sevinçle karşılamıştık.

Ne yazık ki bu çalışma grubunun ilk iki toplantısında, Adalet Bakanlığı temsilcileri adeta oyalama taktiği içinde olmuşlar, değişiklik önerileri tartışılması gerekirken, mevcut metni koruma çabası içine girmişlerdir.

Hukukçular ve konunun uzmanları ile birlikte hazırlayıp sunduğumuz ve 18’i doğrudan basını ilgilendiren, toplam 27 maddede değişiklik öngören teklifimiz kabul görmemiş, sadece 6 madde ele alınmış, diğer maddeler üzerinde tartışma zemini bile yaratılmamıştır. Bu anlaşılmaz tutum, görüşmelerin ciddi şekilde kilitlenmesine neden olmuştur.

Adalet Bakanlığı temsilcilerinin, dolayısıyla da Hükümet’in yeni TCK'da sağlıklı bir değişiklik yapmama yönündeki ısrarlarının devam etmesi halinde,  yasanın yeniden düzenlenmesine katkı koymamız söz konusu olamayacak, gereken kamuoyu desteğinin oluşturulması yönündeki çalışmalara ağırlık verilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Bugünkü şekliyle yürürlüğe girecek olan yeni TCK, tüm dünyada 'basınına sansür uygulayan Türkiye' imajının doğmasına, daha da önemlisi 'basın özgürlüğünün ortadan kalkmasına' neden olacaktır.

Hükümet’in bu tutumuna son vererek daha uzlaşmacı bir davranış içine girmesi,  gerçek anlamda basın özgürlüğünden söz edilebilmesi için kaçınılmaz olan ve özellikle basını ilgilendiren 18 madde başta olmak üzere toplam 27 maddeyi kapsayan değişiklik önerimizin dikkate alınması konusunda desteğe ihtiyacımız olduğu açıktır.
 
Bu ülkenin sorumluluk sahibi bir milletvekili olarak, Türkiye'nin aydınlık geleceği adına acilen girişimde bulunacağınıza inanıyor ve yardımlarınızı bekliyoruz.
Saygılarımızla…”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.