Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Okuyan’dan Hastane Tepkisi

Devlet hastanesinde Randevulu sistemin ortadan kaldırılmasına Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan tepki gösterdi. Okuyan “Randevulu sistemin ortadan kaldırılması, hastalara eziyet çektirmekten ve

Haber Giriş Tarihi: 07.01.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Devlet hastanesinde Randevulu sistemin ortadan kaldırılmasına Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan tepki gösterdi. Okuyan “Randevulu sistemin ortadan kaldırılması, hastalara eziyet çektirmekten ve kargaşa yaratmaktan başka bir şey değildir. Hastalar gelmiyor diye uygulamayı kaldırmak çağdışı bir davranıştır” dedi.

Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Yaşar Okuyan tarafından hizmete açılan ve pilot bölge olarak telefonla randevulu sisteme geçilen Devlet Hastanesinde, randevu alan hastalar gelmiyor gerekçesiyle randevulu sistem kaldırılması tepkileri de beraberinde getirdi. SSK Yaşar Okuyan Hastanesi olarak faaliyete girdikten sonra Sağlık Bakanlığına devredilen ve adı Yalova Devlet Hastanesi olarak değişen hastanede, randevulu sistemin kaldırılmasına tepkiler giderek yükseliyor.

Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, yalovamız.com editörü Faruk Kırtay’a yaptığı açıklamada, Telefonla randevulu sisteminin insana saygı temelinde başlattıklarını ve bir çok bölgede olumlu sonuçlar alındığını söyledi. Okuyan” Randevulu sistem insana ve hasta haklarına değer veren çağdaş bir uygulamaydı. Randevulu sistemin ortadan kaldırılması, hastalara eziyet çektirmekten ve kargaşa yaratmaktan başka bir şey değildir. Hastalar gelmiyor diye uygulamayı kaldırmak çağdışı bir davranıştır. Gelmeyen hastaların yerine ek bir kontenjan açarsınız, sorun çözülür. Ancak burada amaç, bizim başlattığımız çağdaş uygulamayı ortadan kaldırmaktır” dedi. Hastalar ise yaptıkları açıklamalarda, şehir dışında bulunan hastaneye sabahın ilk ışıklarında gittiklerini, sıra alamayınca günlerce aynı eziyeti çekmek zorunda kaldıklarını, uygulamanın devam edilmesini istediler. Yalova Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ertan Sarıbaş ise yaptığı açıklamada “Uzun zamandan beri uyguladığımız telefonla randevu sisteminde vatandaşların gelmeme oranının %25’’e yükselmesi ile tekrardan eski sisteme dönüş yaptık. Telefonlu sistemde randevusunu alan hastanın gelmemesi zaman kaybına neden oluyordu. Bu hasta bekleniyor yada yerine başka birisi doktora gözükemiyordu. Tekrardan eski sisteme dönülerek hasta yoğunluğunu azaltmak istedik. Böylelikle daha da verimli çalışmayı hedeflemeyi amaçladık” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.