Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

KPS Projesi Uygulamada

İl Vatandaşlık ve Nüfus Müdürü Atilla Derme, önümüzdeki yıl hizmete girecek Mernis Veri Tabanı tarafından anlık güncellenen Kimlik Paylaşımı Sistemi Projesi sayesinde, tüm kamu kurumlarında tutulan

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

İl Vatandaşlık ve Nüfus Müdürü Atilla Derme, önümüzdeki yıl hizmete girecek Mernis Veri Tabanı tarafından anlık güncellenen Kimlik Paylaşımı Sistemi Projesi sayesinde, tüm kamu kurumlarında tutulan fakat sağlıklı olmayan kişi bilgileri tekleşeceğini ve bilginin güvenilirliğinin sağlanacağını belirtti.

Elektronik ortamda yapılan tüm işlemlerde kimlik doğrulamasının KPS üzerinden yapılabileceğini kaydeden Derme, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden yazışmalar ile alınan bilgiler elektronik ortamda alınabilecektir. Tüm bu hizmetler kamu hizmetinin hızını arttıracak, yazışmalarda, postada yada yollarda oluşan kaynak ve zaman israfının önüne geçecektir. Şimdiye dek daha çok devletin işini kolaylaştıran e-devlet projeleri vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştıracak bir misyonu da yüklenmiş olacaktır. Proje ayrıca e-devlet alanının giriş anahtarı da olacaktır” dedi.

KPS veri tabanı üzerinden web sayfası ve web sistemleri ile sorgulama yapılabileceğini ifade eden Derme, KPS projesinin çalışma sistemleri hakkında ise şunları söyledi: “KPS Projesinin çalışma prensipleri; güvenlik, hızlı erişim, dünya standartlarına uygun esnek bir yapı, ileriye yönelik tasarım, kolay yönetilebilirlik olarak hedeflenmiştir.'

Projenin, devlet ile vatandaşın işlemlerini aynı derecede kolaylaştıracak ülkemizde uygulanacak ilk proje olacağını vurgulayan Atilla Derme, “Proje aynı zamanda ülkemizdeki e-devlet mantalitesini değiştirecek ve ona şekil verecek bir misyon da ifa edecektir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü halen yürüttüğü projelerle vatandaş ile devlet arasındaki şefkatli bağları kurmayı hedeflemiş ve devletin tüm kurumlarıyla olduğu fakat görünmediği bir düzlemde yerini alma çabalarını sürdürmektedir” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.