Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Körfez Köprüsü Soru Önergesi Oldu

90'lı yılların sonlarına doğru ihale yolsuzluklarıyla gündeme gelen ve dönemin bakanlarından Yaşar Topçu için Meclis soruşturması açılmasına neden olan Körfez Geçiş Projesi Kara Yolları Genel Müdürü

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

90'lı yılların sonlarına doğru ihale yolsuzluklarıyla gündeme gelen ve dönemin bakanlarından Yaşar Topçu için Meclis soruşturması açılmasına neden olan Körfez Geçiş Projesi Kara Yolları Genel Müdürü Dinçer Yiğit'in 2001 yılında yaptığı açıklamayla durdurulmuş, Vinsan ve Fransız ortağının kazandığı ihale iptal edilmişti.

Proje Yalova ekonomisinde konut sektörünü canlandırıcı bir etken olacağı vurgulanmıştı. CHP Yalova Milletvekili İnce, yıllar sonra yeniden körfez köprüsünü TBMM gündeme getirerek soru önergesi verdi haline gelmişti. İnce soru önergesinde devlette devamlılık ilkesini de göz önünde bulundurulmasını isteyerek, Bayındırlık ve İskan Bakanı Sayın Faruk ÖZAK tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için soru önergesi verdi.

İnce önergesinde, 1993 yılında ülkemiz gündemine giren, başta Kocaeli ve Yalova’nın ekonomik gelişimi açısından önemli olan ve kamuoyunda “Körfez Geçiş Projesi” olarak bilinen projenin 2001 yılında ihalesinin iptal edilmesiyle birlikte, durumunun ne olduğu hakkında şu soruları yöneltti: '14 Haziran 2001 tarihli gazetelerde dönemin Kara Yolları Genel Müdürü “yaklaşık 3 milyar dolara mal olması planlanan Körfez geçiş projesinin, şimdilik kaydıyla dondurulduğunu” söylemişti. Aradan 5 yıl gibi bir süre geçmesine karşın bu projeye ilişkin ne tür girişimler yapılmıştır? Projenin son durumu nedir? Proje kapsamında yer alan köprü ve yolların, o bölge için gerekliliği ortadan mı kalktı? Böyle bir durum varsa nedeni nedir? Bu proje için, projenin başlangıç tarihinden projenin geçici olarak durdurulduğunun belirtildiği tarihe kadar ne kadar harcama yapılmıştır? Eğer projeden tümüyle vazgeçilmiş ise yapılan harcamaların hesabını kim verecek?”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.