Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kar: '2005 Yolsuzluk Ve Yoksulluk Yılı”

Hür Parti Yalova il başkanı Özgür kar, yaptığı yazılı açıklama ile 2005 yılını değerlendirdi. Kar, yaptığı açıklamada, 2005 yılının yılsuzluk ve yolsuzluğun diz boyuna ulaştığı bir yıl olduğunu

Haber Giriş Tarihi: 04.01.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Hür Parti Yalova il başkanı Özgür kar, yaptığı yazılı açıklama ile 2005 yılını değerlendirdi. Kar, yaptığı açıklamada, 2005 yılının yoksulluk ve yolsuzluğun diz boyuna ulaştığı bir yıl olduğunu belirterek “2005 yılı sonu itibariyle 40 milyar doları aşan dış ticaret açığı, 22 milyar dolar düzeyindeki cari açık ve kamunun iç ve dış borç stokunun sürekli artarak Cumhuriyet tarihinin en üst düzeyine çıkmış olması sonucu, ülkemiz ekonomik yönden son derece riskli bir dönem yaşamaktadır. Gelir dağılımındaki adaletsizlik artarken, işsizlik, yoksulluk ve açlık içinde kıvranan nüfus toplam nüfusumuzun yarısına yaklaşmıştır. Bu tablo iktidar sarhoşluğu içinde ülkeyi pazarlamaktan başka dertleri olmayanlar dışında herkes için umut kırıcıdır” dedi.

Kar açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yeni bir yıla girdik ve önümüzdeki günlerde de Kurban Bayramını idrak edeceğiz. Her iki olay da, insanlarımızın mutlu ve huzurlu bir ortamda yaşamaya duydukları inancı ortaya serdikleri önemli günlerdendir. Biz de, HÜRPARTİ Yalova İl Başkanlığı olarak, hem yeni yılın hem de idrak edeceğimiz Kurban Bayramının ülkemiz ve ulusumuz için mutlu, huzurlu, refah içinde yaşayacakları günlere vesile olmasını diliyor ve temenni ediyoruz. Maalesef, son bir yılı değerlendirdiğimizde, ülke olarak bu temennilerimizden çok uzaklaşmış olduğumuzu da söylemek mecburiyetindeyiz. 2005 yılı sonu itibariyle 40 milyar doları aşan dış ticaret açığı, 22 milyar dolar düzeyindeki cari açık ve kamunun iç ve dış borç stokunun sürekli artarak Cumhuriyet tarihinin en üst düzeyine çıkmış olması sonucu, ülkemiz ekonomik yönden son derece riskli bir dönem yaşamaktadır. Gelir dağılımındaki adaletsizlik artarken, işsizlik, yoksulluk ve açlık içinde kıvranan nüfus toplam nüfusumuzun yarısına yaklaşmıştır. Bu tablo iktidar sarhoşluğu içinde ülkeyi pazarlamaktan başka dertleri olmayanlar dışında herkes için umut kırıcıdır. Özelleştirme adı altında yapılanlar ise, baştan ayağa şaibelerle dolu portföy yatırımları olup, ülkemize gerçek anlamda istihdam yaratacak ve ekonomimize katma değer getirecek yabancı yatırımcı da gelmemektedir. Hyundai örneğinde olduğu gibi, gerçek yabancı yatırımlarda da, IMF istemiyor denilerek soğuk davranılmakta olması, insanımızın kafasında sayısız soru sorulmasını getirmektedir. Yalova da, ülke genelinde yaşanılanların dışında farklı bir görüntü vermemektedir. Ankara’da egemen olan rant avcılığı Yalova’yı da sarmış ve yandaşlara rant dağıtma telaşı öne çıkmıştır. Milyar dolarlık yatırımlar geliyor diye, gece gördükleri rüyayı sabah insanlarımıza anlatanlar, ilimizi sürdürülebilir bir gelişme olanağından yoksun bırakacak, plansız, uyduruk ve sadece yakın çevresinde bulunanlara ekonomik getiri sağlayacak pazarlamalarla uğraşmaktadırlar. Baş patronlarının üslubunu hemen benimseyen yerel yöneticilerimiz, tıpkı örnek aldıkları kişiler gibi, yeri geldiğinde mugalata, yeri geldiğinde kuru sıkı atma ve işin içinden çıkamayacağını anlayınca da tehdit ve gözdağı verme yoluna sapmaktadırlar. Bu tür davranışların gülünç olmaktan öte hiçbir etkisinin olmayacağını bilmelerini isterim. Bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen, 2006 yılının ülkemiz ve Yalova için yeni umutların yeşereceği bir yıl olacağına da inancımız tamdır. Halktan kopan iktidarlar, demokrasilerde, halkın gazabından da kurtulamazlar. Tüm ülkenin ihtiyacı olan huzur ortamı, işsizlik ve yoksulluk sorunu çözülerek, ancak devlet ve siyaset yönetimi yolsuzluklardan arındırılarak sağlanacaktır. “ dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.