Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İnce: “19 Mayıs Bağımsızlık Ve Özgürlük Tutkusudur”

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. İnce, 19 Mayıs’ın sadece kurtuluş savaşımızın başlangıç tarihi olmanın ötesinde bir

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2005 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. İnce, 19 Mayıs’ın sadece kurtuluş savaşımızın başlangıç tarihi olmanın ötesinde bir ulusun bağımsızlık ve özgürlük tutkusunun ta başlangıç tarihi olduğunu belirterek “Kurutuluş Savaşımız zaferle bitmiş olmasına karşın, bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü korumadaki kararlığımız ilelebet sürecektir” dedi.

İnce, açıklamasını şöyle sürdürdü: “16 Mayıs'ta Mustafa Kemal'i taşıyan Bandırma Vapuru Kız Kulesi açıklarında iken İtilaf Devletleri denetim görevlilerince, silah ve kaçak malzeme araması yapılmıştı. Arama sürerken, “kaptan yerinde” bulunan Mustafa Kemal, kararlılığını göstermek amacıyla hareket hazırlıklarını çabuklaştırmasını söylediği yirmi yedi yıllık ihtiyar kaptan (İsmail Hakkı Durusu) demir aldırmaya başlar. Subayların gemiyi terk etmelerinin ardından Karadeniz'e yönelen Bandırma'nın güvertesinde Mustafa Kemal Paşa, yanındakilere şunları söyleyecek “Bunlar işte böyle. Yalnız demire, çeliğe, silah kuvvetine dayanırlar. Bildikleri şey yalnız madde! Bunlar hürriyet uğruna ölmeye karar verenlerin kuvvetini anlayamazlar. Biz, Anadolu'ya ne silah, ne cephane götürüyoruz. Biz ideali ve imanı götürüyoruz” İşte bu iman ve ideal; yanı başımızdaki Irak Savaşında, Kıbrıs’ta, Ermeni Soykırımı iddiaları karşısında ve şimdilerde yıllarca ülkemizi, ulusal birliğimizi parçalamaya yönelik eylemlerde bulunmuş Abdullah Öcalan’ın yargılanmasıyla ilgili dayatmalarda kendini göstermektedir. Atatürk’ün 19 Mayıs’ı “Gençlerimizin Bayramı” ilan etmesinin arkasındaki gerçek, 19 Mayıs ruhunu en iyi onların yaşatacağı ve geleceğe taşıyacağına olan inancıdır. Türk genci bu inancı boşa çıkarmamıştır. Gençlerimizin bayramını kutluyor, kendilerine saygılarımı sunuyorum”.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.