Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Fitoz: “Uğur Mumcu’ya Özlemimiz Artıyor”

CHP İl başkanı Alattin Fitoz, Uğur mumcunun Katledilişinin 13. yıldönümünde yazılı bir açıklama yaptı. Fitoz’un açıklaması şöyle: “Bugün 24 Ocak, Uğur Mumcu’nun katledildiği gün. Uğur Mumculara

Haber Giriş Tarihi: 24.01.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

CHP İl başkanı Alattin Fitoz, Uğur mumcunun Katledilişinin 13. yıldönümünde yazılı bir açıklama yaptı. Fitoz’un açıklaması şöyle: “Bugün 24 Ocak, Uğur Mumcu’nun katledildiği gün. Uğur Mumculara özlemimizin doruğa çıktığı gün. Katillerin, teröristlerin alkışlandığı, şeriat özlemi çekenlerin düne göre daha güçlendiği, çetelerin daha etkin hale geldiği, kalemlerin satıldığı bir ülkede onu özlüyor olmamızdan daha doğal bir şey olamaz. Uğur Mumcu, son derece dürüst, saygın ve araştırmacı bir yazardı. Onun bu özellikleri, taraflı tarafsız herkesin kabul ettiği özelliklerinin başında gelir. Ama biz biliyoruz ki Uğur Mumcu, sadece bu özelliklere sahip biri değildi. O bir kahraman, bir devrimci, bir vatansever, bir Atatürkçü idi.

Cumhuriyet Gazetesi’nde 'Gözlem' köşesinde her gün çeşitli konularda yazdığı yazılarla ve yayımladığı kitaplarla ülkemizin durumu hakkında yapmış olduğu saptamalar, sorunların çözümü için bizlere yol göstermiştir. O, belgelere dayanmayan yazılar yazmaz ve hatır gönül için kalemini oynatmazdı. Toplumsal sorunları ve bu sorunların sonuçlarının nereye varacağını önceden keşfeder; halkımızı, siyasal iktidar ve muhalefeti uyarırdı. O, yazdığı yazılar nedeniyle pek çok kimsenin, grubun düşmanlığını kazandığının bilincindeydi. Ancak hiçbir zaman inandıklarından, davasından vazgeçmedi.

Hiç kimse, onu susturamadı, yıldıramadı. Aramızda olmamasına rağmen hala, onun yazdıkları, düşünceleri; yolsuzluklar, çeteler, teröristler karşısında bize yol gösteriyor. Birkaç gün öncesinde Abdi İpekçi’nin katili Mehmet Ali Ağca’nın serbest bırakılması ve ardından tutuklanması üzerine yapılan tartışmalarda, aklı selim herkesin referansı yine oydu. Ne acıdır ki adı geçen katilin yeniden cezaevine gönderilmek üzere tutuklandığı mahalle onun adını taşıyordu! Susurluk olayı ile gün ışığına çıkan, çeteler ve Hizbullah olayı ile devam eden siyaset-mafya- tarikat-silah ve zehir kaçakçılığı olaylarını yıllar önce halkın ve ilgililerin bilgisine O sunmuştu. Daha 1970’lerin başında yazdığı bir yazıda şöyle diyordu: “İnsanlara can güvenliği sağlayamamış bir düzene hukuk devleti denilemez. Devrimcilerin faili meçhul cinayetlere kurban gittiği bir düzene demokrasi denilemez. Yolsuzlukların, devlet yetkililerini sardığı bir düzene anayasa düzeni denilemez. Bu, katiller demokrasisidir. Bu, hırsızlar düzenidir.

Biz devrimciler hangi kavganın içinde olduğumuzu biliyoruz. Amacımız Türk halkına insanca yaşama olanağı sağlamak ve bağımsız Türkiye’yi kurmaktır. Kardeşimiz, damadımız, oğlumuz, halkın sırtından milyonlar kazanmadı ki korkalım! Mustafa Kemal İzmir'de emperyalizmi denize döktüğü gün, İstanbul hükümetinin idam fermanını boynunda taşıyordu. Bugün de Mustafa Kemalcilerin Damat Ferit 'lerden ne korkuları olabilir?!.. Devrimciler ölür; devrimler sürer. Hodri meydan!..”
Bugün, kalbi vatan sevgisiyle dolu, kalemiyle bir ordu gibi savaşan bu büyük insanın, öldürüldüğü gün!.. Kurşunla, bıçakla değil, havaya uçurularak!..Bugün ona kıyanlar cezaevlerindeler. Ama bu katilleri yüreklendirenler, yönlendirenler, onlar aramızda. Onları biliyoruz. Bakmayın arada bir gözyaşı döktüklerine, vah vah dediklerine! Ellerine fırsat geçer geçmez, yine aydınlıkları karartmak isteyecekler, istiyorlar; asla ulaşamayacakları amaçları için kılıktan kılığa girerler, giriyorlar. Dün önlerinde diz çöküp resim çektirdikleri kişiler için bugün terörist derler, arada bir gelişme adına “o gömleği” çıkardık derler. Uğur Mumcu bu tür insanları iyi tanıyordu.Tüm bu olup bitenler karşısında bugün Uğur Mumcu aramızda olsaydı, neler yazmazdı ki? O nedenle, Ona olan özlemimiz artarak devam ediyor. Kendisini sevgiyle anıyor, hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.