Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Deprem Sonrası, Tüm Türkiye’de 3 Milyar Dolar Toplanmış

Yalova Belediye Başkanı Binicioğlu’nun Yalova’ya yapılacak 10 milyar dolarlık açıklamalarının ardından Maliye bakanı Kemal Unakıtan da bir açıklama yaparak, 17 Ağustos sonrası Türkiye çapında deprem s

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2005 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Belediye Başkanı Binicioğlu’nun Yalova’ya yapılacak 10 milyar dolarlık açıklamalarının ardından Maliye bakanı Kemal Unakıtan da bir açıklama yaparak, 17 Ağustos sonrası Türkiye çapında deprem sonrası 4.3 katrilyon (3 milyar dolar) harcandığını söyledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan kendisine yöneltilen soru önergesi üzerine yaptığı açaklamada, 17 Ağustos sonrası, Marmara bölgesinde toplam olarak 4 katrilyon 330 tirilyon para toplanıp, deprem bölgesine harcandığını açıkladı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Marmara depremi nedeniyle konsolide bütçe ve diğer kaynaklardan 1999-2003 yılları arasında yaklaşık 4 katrilyon 330 trilyon lira toplanıp harcama yapıldığını bildirdi.

Kemal Unakıtan, bu rakan içerisinde, 17 Ağustos sonrasında Marmara bölgesinde Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce, İstanbul ve ilçelerinde deprem sonrasında yapılan yatırım ve harcamaların olduğunu açıkladı. 4.3 katrilyonun içersinde Ek Gelir Vergisi, Ek Kurumlar Vergisi, Faiz Vergisi, Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi, Ek Emlak Vergisi ile Özel İletişim ve Özel İşlem Vergilerinde yer aldığı belirtildi. Deprem sonrasında, Yalova en az hasar uğrayan bölge ilan edildiği için vergilerde kapsam dışı tutulmuştu. 17 Ağustos sonrası 5 ilde toplam 4.3 katrilyonluk yatırım yapılırken, Yalova’ya yapılan tüm masraf ve yatırımların 1 milyar doların çok altında olduğu öne sürülüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.