Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bir Zamanlar Karamürsel Caddesi

Bu haftaki Pazar nostaljisi haberlerimizde biri uzak, bir diğeri de yakın tarihimizden olmak üzere iki ayrı foto haberimiz var. İşte bu fotoğrafta gördüğünüz, Yalova’nın en eski caddelerinden olan

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Bu haftaki Pazar nostaljisi haberlerimizde biri uzak, bir diğeri de yakın tarihimizden olmak üzere iki ayrı foto haberimiz var. İşte bu fotoğrafta gördüğünüz, Yalova’nın en eski caddelerinden olan ve yaklaşık 70 yıl önceki hali olan Karamürsel caddesidir. Yalova’nın tarihinde en önemli caddelerden biri olan Karamürsel caddesindeki bu fotoğrafta görüldüğü gibi, cadde üzerinde tek bir motorlu araç bulunmuyor.

Cadde kenarında bulunan ve iki kattan oluşan tuğladan yapılmış betonarme evlerin yanı sıra ahşap binalarda göze çarpıyor. O yıllarda caddenin her iki tarafına dikilen çınar ağaçlarının önemli bir bölümü halen günümüze kadar gelebilmiş.Küçük bir kasabayken çekilmiş bu fotoğrafta görülen en önemli özellik ise, o yıllarda kadınlarımızın özgürce sokaklarda dolaşabilme olanağı. İşte, Cumhuriyet sonrasında iki Cumhuriyet kadını, objektiflere poz verirken görülen bu fotoğrafta göze çarpan başka bir görüntü ise günümüzde çok tartışılan türban ile başörtüsü farkının tüm açıklığıyla görülmesidir. Türbansız, ancak başörtülü iki kadın 1930’larda Yalova Karamürsel Caddesinde verdiği bu pozla, o yıllarda Yalova sokaklarında özgürce ve neşe içinde dolaşabildiklerini bizlere kanıtlıyor.

Karamürsel Caddesi, 1987 yılına kadar bu isimle anılıyordu. 1987 yılında, Yalova Belediye Meclisinin aldığı karar sonrasında, bazı cadde ve sokakların ismi değiştirilirken, Karamürsel Caddesinin adı da; İstanbul Caddesi olarak değiştirilmişti. Fotoğrafın büyük halini görmek için tıklayınız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.