Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bir Yılda 2344 Denetim

Gıda güvenliğinin sağlanması ve tüketicilerin korunması amacıyla Yalova Tarım İl müdürlüğü yönetmelikler kapsamında son bir yılda , gıda satış ve toplu tüketim yerlerini 2.344 kez denetledi. Yapılan

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Gıda güvenliğinin sağlanması ve tüketicilerin korunması amacıyla Yalova Tarım İl müdürlüğü yönetmelikler kapsamında son bir yılda , gıda satış ve toplu tüketim yerlerini 2.344 kez denetledi. Yapılan denetimlerde sağlık koşullarına uymayan 7 işletmeye toplam 25.576 YTL para cezası kesildi.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Yalova Tarım İl Müdürü Necati Poyraz, Gıda satış ve toplu tüketim yerlerini kontrol ve denetimi dahil tüm yetki ve sorumluluğun, Tarım ve Köy işleri Bakanlığı bünyesinde olduğunu , bu nedenle Yönetmelikler kapsamında, gıda üretim , satış ve toplu tüketim yerlerinde denetimlerin devam ettiğini belirterek “2005 yılı içerisinde İlimizde bulunan gıda üretim yerleri 400 kez, gıda satış ve toplu tüketim yerleri 2.344 kez denetlenmiştir.Bu denetimler sırasında üretilen ürünlerden numune alınmış, alınan numunelerin muayene ve analiz sonuçlarına göre işlemler yapılmıştır. Analiz sonucu uygun olmayan 4 işletme hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, 7 işletmeye de toplam 25.576 YTL idari para cezası kesilmiştir” dedi.

Poyraz Gıda ile ilgili işyerlerinin denetiminde şunlara dikkat edilmesini istedi: Eğer işyeri satış veya toplu tüketim yeri ise çalışma ruhsatında belirtilen faaliyet konusunun devam edip etmediği , Bakanlıktan kayıt numarası alıp almadığı ve gıda ile temasta bulunan çalışanların sağlık kontrol kartları kontrol edilir. İşyeri gıda üretim yeri ise işyerinin çalışma izni ve gıda sicili ile üretim izninin olup olmadığı, sorumlu yönetici belgesi ve çalışanların sağlık kontrol kartları kontrol edilir.Kısaca bu denetimlerde ; işyerlerinin asgari hijyenik ve teknik şartları yerine getirip getirmediği denetlenir. Bu nedenlerle ilimizde bulunan işyerlerinin çalışma şartlarını asgari hijyenik ve teknik şartlara uygun hale getirmeleri hem halk sağlığının korunması açısından hem de kendi menfaatleri açısından uygun olacaktır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.