Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Pepe’den Tersane Muhalefetine Serzeniş

Yalova’ya gelerek Altınova’da kurulacak Tersaneler için geçen ay başlatılan ve geçici olarak durdurulan dolgu çalışmalarını yerinde inceleyen Orman ve Çevre Bakanı Osman Pepe” Altınova Tersaneler

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova’ya gelerek Altınova’da kurulacak Tersaneler için geçen ay başlatılan ve geçici olarak durdurulan dolgu çalışmalarını yerinde inceleyen Orman ve Çevre Bakanı Osman Pepe” Altınova Tersaneler bölgesi sadece Yalova, Marmara değil, Türkiye’nin de bir geleceği olacak” dedi.

Tersaneler bölgesinin tarım arazisi vasfını yitirdiğini, toprağının da uygun olmadığını belirten Pepe “ hükümet olarak tersane yatırımlarını destekliyoruz. Bölgemizde önemli istihdam sağlayacak olan bu yatırımın Muhalefet Belediyesinin ve Milletvekilinin desteklemesi gerekir “ dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Altınova belediyesi önünde yaptığı konuşmada Yalova bölgesindeki belediyelere eslenerek, çarpık kentleşmenin önünü geçilmesini, Tersanelerin faaliyete geçmesi ile birlikte olası bir göçün önüne geçilmesi için imar planlarına da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Pepe “ Bu bölgelerde kaçak yapılaşmaya izin verilmemeli. Gecekondulara göz yumulmamalı. Buradan bütün belediye başkanlarına sesleniyorum. Çarpık kentleşmenin mutlaka önüne geçilmeli, imar planlarına dikkat edilmelidir.Burada devlet, kasasından tek bir kuruş dahi yatırım yapmıyor. Faaliyete geçecek olan tersaneler tamamen özel bektörün kişisel başarısıdır.Öncelikle girişimcilere böylesi bir yatırım gerçekleştirecekleri için teşekkür etmek gerekir.Tersaneler, Yalova ve Marmara bölgesine şimdiden hayırlı olsun” dedi.

Yalova’nın Altınova ilçesinde temeli atılan tersane bölgesini gezen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe,”Türkiye’nin 40 değil, yüzlerce tersaneye ihtiyacı olduğunu söyledi. Bir sene önce oluşumu sağlanan ve bir sene içinde dolgu işlemlerine başlanan alanı yerinde görmek isteyen Orman ve Çevre Bakanı Osman Pepe’yi, Yalova valisi Doç.Dr. Yusuf Erbay, AK Parti Yalova Milletvekili Şükrü Önder ve Tersane Girişimcileri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim kurulu başkanı Hakkı Kan, şirket ortakları, Altınova, Kaytazdere, Tavşanlı belediye başkanları ve Altınova halkı tarafından karşılandı.

Dolgu alanını ziyaret eden Pepe burada yaptığı konuşmada ”Türkiye’nin olduğu gibi Dünyanın sayılı gemi imalatı yapan firmalarının aralarında bulunduğu bu girişimi biz hükümet olarak sonuna kadar destekledik ve desteklemeye de devam ediyoruz.Türkiye’nin elinde milyarlarca dolarlık gemi siparişi var . Tersanecilik bir çok ülkenin lokomotif sektörü. Dünyadaki toplam ticaretin yaklaşık 500 milyar doları taşımacılıkta. Bunun önemli bir kısmı ise deniz taşımacılığında. Dünya ticareti gelişip ihracat ve ithalatlar arttıkça pazarlar genişledikçe kaçınılmaz olarak deniz ticareti önem kazanıyor. Türkiye maalesef tersaneler alanında Dünya’nın önde gelen ülkelerinden birisi değil. Ama biz trenin istasyondan kaçtığına inanmıyoruz. Biz şu anda son vagon dahi olsa bu vagona bindiğimize inanıyoruz. Şu andaki mevcut tersanelerimizin kapasitelerinin en az 3-4 yıl dolu olduğunu biliyoruz. Tersanelerimiz şu anda tam kapasite çalışıyor. Türkiye’nin yeni tersaneler yapmaya ihtiyacı vardır. Hükümet politikası olarak da istihdam oluşturacak bu tipteki yatırımlara son derece önem veriyoruz.Orman Bakanı olarak söylüyorum Tersaneler çevreyi kirletmezler. Ancak boyama esnasında bir çevre kirliliği olabilir. Onunla ilgili bütün mevzuat uygulamasını ve takibini de bütün birimlerimizle yaparız. Her hangi bir sıkıntı söz konusu olmaz. Hiçbir atığı yok. Yer altı suyunu, denizi, havayı, toprağı kirletmez. Ama fevkalade istihdamı var” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.