Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Aslıyüksek’ten Murat Erdoğan’a Suçlama

ANAP il Başkanı Mehmet Aslıyüksek, yazılı bir açıklama yaparak Çınarcık Belediye başkanını suçladı. Aslıyüksek,işten atılan işçilerin kıdem ve tazminatlarının ödenmediğini söyledi. Çınarcık belediye

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

ANAP il Başkanı Mehmet Aslıyüksek, yazılı bir açıklama yaparak Çınarcık Belediye başkanını suçladı. Aslıyüksek,işten atılan işçilerin kıdem ve tazminatlarının ödenmediğini söyledi. Çınarcık belediye başkanı ve meclis üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan Aslıyüksek, Belediye yönetiminin yasalara uygun olmayan meclis kararı ile yasaları çiğnediğini, işten atılan işçilerin tazminatların ödenmediğini söyledi.

Aslıyüksek yaptığı açıklamada iddialarını şöyle sıraladı: “2004 mart yerel seçimlerinde göreve gelmeleriyle beraber işten çıkardıkları insanların yasal hakları olan kıdem tazminatlarını talep etmelerine rağmen ödemeyen Çınarcık Belediye Başkanı ,işçilerin yargıya gitmeleri üzerine yargının haklı bularak hükmettiği tazminatları ödememek için bu kere meclisten belediye mallarının ve gelirlerinin kamuya tahsis edilmesi kararı çıkartarak yasal olmayan bir şekilde işsiz bırakılan insanların paralarını ödememektedirler.Bize göre Çınarcık belediye meclisinin aldığı bu karar yasal değildir. çünkü; 5393 sayılı belediye kanunun belediyelere imtiyaz tanıtan 15.maddesinin son fıkrasında yer alan ifade aynen şöyledir. 'Belediyenin proje karşılığı borçlanma yoluyla elde ettiği gelirleri, şartlı bağışlar ve kamu hizmetlerinde fiilen kullanılan malları ile belediye tarafından tahsil edilen vergi, resim ve harç gelirleri haczedilemez.”

Yasa hükmünden anlaşılacağı üzere belediyenin poroje karşılığı borçlanma yoluyla eelde ettiği gelirler,şartlı bağışlar kamu hizmetinde fiilen kullanılan malları Belediye tarafından tahsil edilen vergi,resim ve harç gelirleri haczedilemez.Ancak meclisin aldığı kararda belediyenin tüm sahip olduğu mallar ,yasanın 59.maddesinde yazılı tüm gelirler ve tüm banka hesaplarındaki paraların kamu yararı harici kullanılmaması ifadesiyle haczedilemeyeceği yönünde karar alarak kısıtlama getirmiştir. 59.maddede belediye gelirleri sayılırken genel bütçe vergi gelirlerinden ayrılan paylar, genel ve özel bütçeli idarelerden yapılacak ödemeler. taşınır ve taşınmaz malların kira, satış ve başka suretle değerlendirilmesinden elde edilecek gelirler. belediye meclisi tarafından belirlenecek tarifelere göre tahsil edilecek hizmet karşılığı ücretler. faiz ve ceza gelirleri ifade edilmektedir.

Ancak 15.maddede bu gelirlerin haczedilemeyeceği hakkında bir hüküm yoktur.Yani belediyenin taşınmazlarından elde ettiği kira gelirleri veya genel bütçeden aldığı paylar haciz edilemez denmemektedir. Oysa; AKP’ye mensup Çınarcık Belediye yönetimi işten çıkartarak sokağa attığı insanlara yasal tazminatlarını ödememiştir.bunun üzerine yargıya başvuran insanlarımız yargının kararıyla da hakları tescil edilmiştir Yargı kararına rağmen yasal olmayan meclis kararı alarak bu kere de tazminatları ödemeyen çınarcık belediyesi suç işlemektedir. İşten çıkardığı insanların tazminatını ödemeyen çınarcık belediyesi yönetimi ne hazindir ki yakın zamanda halen çalışan işçilerine yüksek miktarlarda ücretlerine zam yaptığını kamuoyuna açıklamıştır.bir taraftan çalışanına yüksek zam yapmakla adeta övüne belediye yönetimi diğer yandan işten çıkardığı insanlara yasal hakları olan ve yargı ile de tescil edilen kıdem tazminatlarını ödememektedir.bu durum AKP’ye mensup belediye başkanı için çelişkidir ve iyi niyete dayanmayan bir tutumdur.

Yapılan bu haksız ve hukuksuz uygulamayı kınıyor ve bize göre suç işleyen Çınarcık Belediye Başkanı ve konu ile ilgili kararı alan meclis üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz“ dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.