Ziraat Mühendisleri Odasından İlaçlama Uyarısı

Ziraat Mühendisleri Odasından İlaçlama Uyarısı

Yalova Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Buğday, zeytin ağaçlarının ilaçlamasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Buğday, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilaçlama işlemlerinin zamanında ve doğru bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi. Yalova'da yaklaşık 900 bin adet zeytin ağacının bulunduğunu söyleyen Buğday, Türkiye'nin zeytin üreticiliği konusunda önemli bir ülke olduğunu söyledi.  Buğday, yatığı açıklamada, "Zeytin, Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaklaşık 850 bin hektarlık alanda yetiştiriciliği yapılan önemli ve stratejik bir meyve türüdür. Yalova'da 39 bin 651 dekarlık alanda yaklaşık 900 bin adet zeytin ağaca bulunmaktadır. Fosil yakıt kullanımı, sanayileşme, hızlı nüfus artışı, enerji üretimi, ormansızlaşma gibi etkiler sonucunda atmosfere salınan gazlar sera etkisi yapmaktadır. Bu durum dünya üzerinde sıcaklığın artmasına ve küresel ısınmaya yol açmaktadır. Küresel ısınmanın kaçınılmaz etkisi iklim değişikliğidir. Bu etkiler görülmeye başlanmış olup ve gelecek yıllarda daha belirgin hale gelecektir" ifadelerine yer verdi.

“Zamanında ve doğru ilaçlama yapın”

"İklim değişikliğinden dolayı bitkilerde hastalık yapan zararlılarda önemli bir popülasyon yoğunluğu tespit edilmiştir" diyen Buğday, "Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün bu konularla ilgili sahada yoğun çalışmalarını yakından takip ediyor ve biliyorum. İl Müdürlüğü'nün konu uzmanları sahada zararlı biyolojilerini ve popülasyon yoğunluklarını takip ederek, zararlı ile mücadele zamanı ve dönemlerini belirliyorlar. İl Müdürlüğü tarafından Yalova'da zeytin sineğine ilgili sahada çalışmalar yürütülmektedir. Yapılan çalışmaların sonucunda zeytin sineğine karşı mücadele zamanları ve ilaçlama ilanları tüm üreticilere iletilmektedir. Zararlıya karşı üreticilerimizin çok dikkatli olması gerekir. Özelikle bu yıl ülke genelinde zararlı popülasyonunda büyük bir artış tespit edilmiştir. Çiftçilerimizin Tarım ve Orman il Müdürlüğü'nün ilan ettiği ilaçlar ile tam zamanında ilaçlama yapmalarını, ilaçların etki sürelerini dikkate alarak ilaçlama aralıklarına dikkat etmelerini, zeytin meyvesinin kararmaya başladığı döneme kadar aralıksız ilaçlama yapmalarını hatırlatmak istiyorum" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle