Yürüyen Köşk'ün Rayları Gün Yüzüne Çıkartılacak

Yürüyen Köşk'ün Rayları Gün Yüzüne Çıkartılacak

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal restorasyonu tamamlanan Yürüyen Köşk'ün üzerinde 4 metre 80 santimetre kaydırıldığı tren raylarının gün yüzüne çıkartılması için çalışma başlatılacağını duyurdu.

Koçal ayrıca Mısır'da yaşanan katliam nedeniyle Bengü Konserinin ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında gerçekleştirileceğini söyledi.

Atatürk'ün Yalova'da bir ağaç dalını kesmemek için tren rayları üzerinde kaydırdığı Yürüyen Köşk'ün restorasyonu tamamlandı. Yaklaşık 400 bin TL'ye mal olan restorasyon çalışması ile köşk ilk kez Anıtlar Kurulu denetiminde aslına uygun olarak restore edilmiş oldu. Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal köşkün üzerinde kaydırıldığı raylarında gün yüzüne çıkartılabilmesi amacıyla çalışmalara başlanacağını duyurdu. İlk olarak rayların halen köşkün çevresinde olup olmadığı araştırılacak. Xray sistemi ile toprak incelenecek. Eğer raylar toprak altındaysa kazı çalışması başlatılarak köşkün üzerinde 4 metre 80 santimetre kaydırıldığı raylar gün yüzüne çıkartılacak. Eğer raylar bulunamazsa bu seferde B Planı devreye sokularak raylar simüle edilecek. Aslına uygun şekilde yeniden yapılacak olan tren rayları köşkün kaydırılma işlemi esnasında konulduğu yere yerleştirilecek. Böylece köşkün hikayesi tamamlanmış olacak.Konsere Mısır Rötarı


Yürüyen Köşk'ün itinalı bir çalışma ile yeniden restore edildiğini vurgulayan Koçal açılış programında ise Mısır'da yaşanan katliama bağlı olarak değişikliğe gidildiğin dile getirdi. Koçal, "Atatürk'ün Yalova'ya gelişi yıldönümü kutlamaları ile Yürüyen Köşk'ün restorasyonu çalışmalarını birleştirmek istedik. Çünkü her iki konuda bir biri ile ilintili ve önemli konular. Bundan önce köşk 2 kez daha restore edildi. İlk restorasyon Çevre Bakanlığı tarafından yapılmıştı. 2'nci restorasyonu ise Çalık Holding yaptırmıştı. Son ve aslına uygun restorasyon çalışmasını ise Yalova belediyesi olarak biz yaptırdık. 400 bin TL gibi bir maliyete mal olan çalışmalar kısa sürede tamamlandı. Her ince ayrıntı düşünülerek restorasyonu yaptık.
Köşkün açılışını da oldukça görkemli bir törenle yapmayı planladık. Ancak Mısır'da yaşanan katliam bu törenlerde bazı değişiklikler yapmamızı zorunlu hale getirdi. Zira orada Müslümanlar katledilirken bizim eğlenceler düzenlememiz pek de ahlaki bir durum olmayacaktı. Programda yer alan Bengü konserini kutlama kapsamından çıkardık. Bu konser 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları içerisinde gerçekleşecek. Programda başka bir değişiklik yapmadık" dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle