YTSO’dan Esnafa Destek Çağrısı

23 Aralık 2020 08:39
YTSO’dan Esnafa Destek Çağrısı

Pandemi dolayısıyla zor günler yaşayan esnaflar için bir destek çağrısı da YTSO’dan geldi.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Tahsin Becan zor durumda olan esnaflara bağlı bulundukları belediyelerin bazı alacaklarını öteleyerek, devletin destekler vererek ve vatandaşlarında alışverişlerini esnaflardan yaparak destek olmasının önemine değindi.

YTSO Başkanı Tahsin Becan yaptığı yazılı açıklama ile esnafların ayakta durması için devletinde toplumun da elinden geleni yapması gerektiğini vurguladı. Becan açıklamasında şu sözlere yer verdi, “Ticaret ve Sanayi Odası hiç kimsenin siyasi söylemlerinin odağı olmadı olamayacaktırda. Bugüne kadar buna izin vermedik ve hiçbir zaman da tavizimiz olmaz.  YTSO Yönetim Kurulu ve Meclisinde her siyasi görüşten arkadaşlarımız var, olması da gerekir. Ancak YTSO çatısı altında bizler sadece Yalova için doğru neyse siyaset gözetmeden onun arkasında olduk ve bu böylede olmaya devam edecektir. Bu konuda emek veren tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Maalesef 2020 yılı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de virüs salgını nedeniyle çok ciddi sağlık ve ekonomik sorunları yaşamaktayız. Sağlıkla ilgili her türlü önlemi alarak, devletçe, milletçe el ele vererek inşallah kısa sürede bu günleri atlatırız diye dua ediyoruz.

Ancak ekonomi anlamında esnaflarımızın ve şirketlerimizin durumu oldukça sıkıntılı. Bu anlamda devlet desteklerinin sektörel anlamda yapılması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü özellikle kahve, restaurant, kafeterya, düğün salonları, öğrenci yurtları, hizmet sektörleri ve turizm acentaları bu sıkıntıdan en çok zarar gören gruplardır. Özellikle bu sektörlere farklı desteklerin verilebilmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

İş dünyamız ve özellikle himet sektörü toplum sağlığının korunması amacıyla alınan sıkı tedbirlere harfiyen uyuyor. Bu yüzden açıklanan destek paketinin özellikle hizmet sektörünün bu süreçte ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde güncellenmesi ve genişletilmesi gerekmektedir.

Bu zorlu süreçte YTSO üyelerimiz ve KOBİ ölçeğindeki işletmelerimiz de zarar görmüştür. Ekonomi bütün olarak değerlendirilmeli ve üyelerimizin tamamı destek kapsamına alınmalıdır. Özellikle lokanta, kafe, restaurantlar için özel bir destek paketi hazırlanmalıdır. Gelir kaybı yaşayan işletmelerimizin kira, finansmana ulaşım ve istihdamlarını korumalarına yardım konularında daha fazla destek bekliyoruz. Bu bağlamda Yerel Belediyemize ve Milli Emlak Müdürlüğü’ne buradan bir çağrı yapmak istiyorum. Belediyelerin ve kamu kuruluşlarının kiracısı pozisyonunda olan kafe restaurant gibi işletmelerin kira-işgaliye bedeli-su parası- elektrik gibi giderlerinin en az 6 ay alınmaması, kısmen çalışan sektörlerinde 6 ay kadar ertelenmesi gerekir. Tabii ki işyerlerinin mülk sahibi olan şahıslardan ricamız, hiç olmazsa 6 ay kirayı yarıya düşürüp daha sonra her şey normalleşince kalanı talep ederlerse mutlu oluruz. Bizlerin bu günlerde Yalova esnafına sahip çıkarak alışverişelimizi Yalova’dan yapıp Yalova esnafını yaşatmamız lazım. Tüm Yalova halkı olarak elimizden ne geliyorsa yaparak bu gemiyi yüzdürmek zorundayız”

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle