"YTSO Üyeleri ile Buluşuyor" Toplantısı Gerçekleştirildi

"YTSO Üyeleri ile Buluşuyor" Toplantısı Gerçekleştirildi

YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, Sektör temsilcilerinin söz almasını ve düşüncelerini ifade etmesini istediği toplantıda, katılımcılar sektörün karşı karşıya kaldığı sorunları dile getirdiler.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı işletmelerin mikro ölçekte sorun ve beklentilerini tespit etmek, çözüm önerileri geliştirmek, Odadan taleplerini belirlemek, İlin ve Odanın gelişmesi için düşüncelerini ve fikirlerini almak amacıyla 10 ve 11.meslek gruplarında bulunan tüm üyeleri ile yapılacak yemekli toplantıların onbirincisi Elegance Otel’de gerçekleştirdi.

Toplantıya katılan Yalova Defterdarı Mehmet Saygı ve SGK İl Müdürlüğü uzmanlarınca  6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu hakkında bilgilendirme de bulundu.

Yalova İş Kur İl Müdürlüğü uzmanlarınca da İş Başı Eğitim programı ile Kosgeb Yalova Hizmet Merkezi Müdürlüğü uzmanlarınca da üyelere yönelik Kosgeb ve işkur destekleri hakkında bilgilerin aktarıldığı toplantının kapanışında ise soru ve cevaplara geçildi ve İlimizde yaşanan gelişmeler değerlendirildi.

Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında “Odalar üyelerinin müşterek ve genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, mensuplarının birbirleri ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak üzere meslekî disiplin, ahlâk ve dayanışmayı korumak ve bu Kanunda yazılı hizmetler ile mevzuatla odalara verilen görevleri yerine getirmek amacıyla kurulan, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.

YTSO siz değerli üyelerimizin gelişimi için eğitimlere devam ediyor. Yaklaşık 3.5 yıllık görev sürecimizde birçok farklı konuda eğitim ve bilgilendirme semineri gerçekleştirilmiştir. Düzenlemiş olduğumuz eğitimler konusunda uzman eğitimciler tarafından verilmekte ve üyelerimizden bu eğitimler için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Bu anlamda gerek çalışanlarınızın gerek şirket yetkililerinizin bu eğitimlere katılarak firmanızın gelişimine katkı sağlamalarını önemsiyoruz.

Odamız Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı Akredite olmuş bir odadır..Bu şu anlama gelmektedir. YTSO vermiş olduğu hizmet kalitesi bakımından Avrupa daki odalarla aynı düzeydedir. Türkiye de TOBB bünyesinde bulunan odaların yarısından fazlasının akredite olmadığını düşünürsek YTSO nun bu anlamda ne derece iyi o bir oda olduğunu görebiliriz.

Üyelerimizin sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanmaları için özel hastaneler ile protokoller imzaladık, oda üyesi olduğunuzu belirterek bu imkânlardan yararlanabilirsiniz. Oda kimlik kartınızı ibraz etmeniz halinde sizlere indirim sağlanacaktır. Ancak hastane firmalarının ücret politikaları farklılık gösterebiliyor, dolayısıyla her hastane aynı indirimi yapmıyor ya da bazı alanlarda bazı doktorların ücretleri indirime tabi olmuyor. Bu tamamen hastanelerin kendi politikasıdır.

YTSO nun anlaşmalı olduğu avukatı ile üyelerimizin ihtiyaç duyduğu konularda danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Yaşadığınız ticari veya başka dava konusu olaylarda sizlere danışmanlık yaparak bilgi sağlayabiliyorlar. Avukatımızdan bilgi almanız için Genel Sekreterimizle görüşmeniz halinde kendisi sizi yönlendirecektir.

Yalova’nın tanıtımı için çalışmalar yapıyoruz. Bu anlamda Antalya’da gerçekleştirilen fuarda stand alarak ilimizin tanıtımını yaptık, ayrıca Doğu Marmara Kalkınma Ajansına proje yazarak 22 dakikalık Yalova tanıtım filmini 3.000 adet Türkçe, İngilizce ve Arapça hazırlatarak Türkiye’deki Belediyelere Turizm Müdürlüklerine Oda ve Borsalara, Yurt Dışı Temsilciliklere dağıttık. Yine İlimizin tanıtımı için çok önemli olduğunu düşündüğümüz Emit Turizm Fuarına da her sene maddi destek sağlayarak katkı sağlıyoruz.

Yine İlimizin yatırımcılar için daha iyi tanınabilmesi için “Yalova İş Dünyası Ekonomik Durum Analizi” kitabını basarak dağıtımını sağladık.

İlimizin Osmangazi Geçiş Köprüsü sonrasında jeopolitik konumunun önemini ortaya koyması adına « Yalova  Lojistik Sektör Raporu » çalışmasını yaptık ve yayınladık.

Yine üyelerimize yeni bir hizmet olarak yaptığımız girişimler sonucunda Sayısal Takograf belgesini Odamızdan vermeye bu dönemde başladık. Üyelerimizin bu belgeleri Bursa, Sakarya Kocaeli gibi yerlerden almak zorunda kalıyorlardı, TOBB ve Bakanlık la yaptığımız protokol sonrasın da da tıpkı K Belgelerinde olduğu gibi bu belgeyi üyelerimize Odamızdan zaman kaybetmeden veriyoruz.

Üyelerimizin dış ilişkilerinin geliştirilmesi ve yeni pazarlar yaratılması amacıyla da çalışmalarımız devam ediyor, bu anlamda yurt dışı ülke temsilcilerini ilimizde ağırlıyoruz ve heyetler halinde bizde yabancı ülkelere gidiyoruz, sizlerden talep olması halinde ve yeterli sayı olması halinde de farklı organizasyonlar ve iş gezileri düzenlenebilir. Bu iş gezilerinde KOSGEB desteği alınabilmesi için o sektörden  en az  10 firmanın olması gerekiyor.Ayrıca sene başında internet sitemizde yayınladığımız yurt içi fuar listemizde de belirttiğimiz fuarlara ücretsiz olarak üyelerimizi götürüyoruz.

YTSO Sizlerden aldığı güçle ve sizin adınıza Yalova’nın sosyal yaşantısına da katkı sağlıyor. Kurumsal sosyal sorumluluk bilinci içinde şu anda 50 Üniversite öğrencisine burs veriyoruz, ilköğretim okullarımızın fiziki şartlarının iyileştirilmesi amacıyla binalarının tadilatlarına katkı sağlıyoruz, ilimizi tanıtacak uluslararası etkinliklere destek oluyoruz, her yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin desteği ile 1.000 yakın ilköğretim öğrencisine bot ve mont ve 1.000 e yakın aileye Ramazanda erzak dağıtımı yapıyoruz. İlimizin sosyal ve kültürel etkinliklerine de katkı sağlayarak bu alanda da gelişmelerine yardımcı oluyoruz.

Yalova da Organize Sanayi Bölgesi kurma çalışmaları da devam ediyor, ancak bu çalışmalar kamu mevzuatı, mahkemeler gibi bizim dışımızda olan gelişmeler sebebiyle yavaş ilerliyor. Bakanlık siciline tescilli olan 5 OSB miz var. Bunlar Çiçekçilik, Taşıt Yan Sanayi, Kalıp İmalatı, Gemi Yan Sanayi ve AKKÖK Grubunun olduğu Islah OSB dir. Bu OSB lerin hepsi ihtisas Osb lerdir. Biz YTSO Yönetim Kurulu olarak bu OSB lerde Yalovalı üyelerimizin de olması konusunda her türlü girişimde bulunuyoruz ve bu konuyu şart koşuyoruz.

Hepinizin bildiği üzere Yeni Oda hizmet binası için çalışmalarımız devam ediyor. Uzan zamandır Odamızın gündeminde olan yer arayışı bizim dönemimizde neticelendi. Yalova Belediyesi ile yapmış olduğumuz görüşmede mevcut hizmet binamızın Termal yolu üzerinde bulunan Halk Eğitim merkezinin yanındaki 3.200 m2 lik arsa ile takası gerçekleştirildi ve yeni bina çalışmalarına başladık. Binamızın şu an 1. Katı bitmek üzere hızlı bir şekilde devam ediyor, yeni binamızla birlikte üyelerimize en etkin ve en iyi koşullarda hizmet vermeye devam edeceğiz, ayrıca binamızın içerisinde yine üyelerimizin farklı etkinliklerde kullanabileceği 350 kişilik konferans salonu, eğitim salonları vb sosyal donatı alanları da oluşturuluyor. İnşallah 2017 yılı sonunda siz değerli üyelerimizin hizmetine açılacak” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle