YTSO Meclisinden Karma OSB Talebine, “Ret”

19 Mart 2021 16:45
YTSO Meclisinden Karma OSB Talebine, “Ret”

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Meclisi Avrasya OSB ve GESAD OSB’den gelen birleşme ve karma OSB oluşturma talebini 2 “Evet”e karşı 25, “Hayır” oyu ile reddetti.

Yalova gündeminin en sıcak gündem maddesi durumundaki Karma OSB konusu YTSO meclisine geldi. Avrasya ve GESAD OSB’lerin verdiği birleşme ve Karma OSB oluşturma talebi YTSO meclisinde enine boyuna tartışıldı. 34 üyeli YTSO Meclisinde gerçekleşen toplantı sonrasında yapılan oylamada ise üyelerden 2’sinin, “Evet” oyuna karşın 25 üyenin, “Hayır” oyları ile Karma OSB teklifi reddedilmiş oldu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan YTSO Başkanı Tahsin Becan ise, “Bildiğiniz gibi Yalova’da 4-5 tane OSB var. Bunların bir an önce Yalova’da hayata geçmesi için uğraşıyoruz. Sonuçta biz Ticaret ve Sanayi Odası’yız. Sanayinin karşısında olacak bir durumda değiliz. Her zaman Yalova’da olacak yatırımların arkasındayız. Yeter ki ilimize bir çivi çakılsın ve istihdam oluşsun. Ama bu elbette Yalova’ya kirli sanayi gelmesinin de arkasında duracağımız anlamına gelmez. Yalova’nın coğrafik konumu çok farklı. Deniz kenarında butik bir iliz. Hem turizmin, hem de sanayinin bir arada olduğu butik illerden birisiyiz. Sanayi alanımız oldukça az. O nedenle de Yalova’da kurulan OSB’lerin tamamı ihtisas OSB olarak yapılıyor. 14-15 yıldır bunlarla uğraşıyoruz. Avrasya OSB’den odamıza ulaşan bir birleşme talebi var. Biri tekstil sanayi üzerine kurulan Avrasya OSB, diğeri ise gemi yan sanayi üzerine olan GESAD. Elbette birleşmelerinde bir sakınca yok. Zira yapımı devam eden 2 OSB. Ama OSB tüzüğünde birleşme talebi gerçekleştiği an olay karma OSB’ye dönüyor. Biz bu iki OSB’nin birleşmesine değil buna itiraz ettik. Yani karma OSB istemiyoruz. Ama birleşip ihtisas OSB olabileceklerse, yarın bir gün de o birleşik OSB’nin içerisine 3-4 tane daha Nace kodu olan, Yalova’ya zararı olmayan, teknolojisi yüksek üretimler katılırsa onu da gündeme alır, mecliste oylar ve destekleriz. Ama sırf birleşme onayı vererek karma OSB’nin önünü açamayız. Çünkü Karma OSB dediğinizde, dericisi gelir, kömürcüsü gelir onu kontrol etmemiz çok mümkün olamaz. Yalova halkı da ilimize zararı olacak yatırımları istemiyor. Biz de YTSO olarak Yalova halkını dinliyoruz. Tüm siyasi partilerin görüşlerini dinliyoruz. Kurulacak fabrikaları inceliyor. Talepleri inceliyor ve kararımızı ona göre veriyoruz. Sonuçta Karma OSB hakkındaki kararı da buna göre verdik. YTSO Meclisi olarak da birleşmelerine ret verdik ve ilimizde Karma OSB istemediğimizi belirttik. Toplantıya katılım sağlayan meclis üyelerimize de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle