YTSO Eski Binadaki Son Toplantısını Yaptı

19 Haziran 2021 12:07

28 yıl önce Yalova Belediyesi’nden kat karşılığı alınan arazi üzerinde temeli atılan YTSO binası yapılan son meclis toplantısı sonrasında görevini sonlandırdı.

Son meclis toplantısına katılan ve binanın temelinin atıldığı dönemin meclis başkanı Yakup Koçal da son YTSO meclisine katılarak o süreçte yaşananları anlattı. YTSO Başkanı Tahsin Becan ve YTSO Meclis Başkanı Muğlim Bağatar hizmetlerinden dolayı Koçal’a bir plaket sundu.

28 Ocak 1993 yılında Yakup Koçal’ın meclis başkanlığı döneminde temelleri atılan Yalova Ticaret ve Sanayi Odası tam 28 yıldır aynı yerde üyelerine hizmet üretiyor. Binanın artık çok yetersiz kaldığı ve park sorunu yaşandığı gerekçesi ile Tahsin Becan’ın ilk dönem başkanlığı esnasında Halk Eğitim Merkezi’nin yan tarafından temelleri atılan yeni YTSO binası da tamamlandı. Bunun üzerine yeni binaya taşınma çalışmasının da startı verildi. YTSO eski binadaki son toplantısını da hüzünlü ve buruk bir ortamda gerçekleştirdi. Son toplantıya eski binanın temellerini atan ve yapımı esnasında da YTSO başkanlığını sürdüren eski Yalova Belediyesi ve YTSO Başkanı Yakup Koçal da katıldı.

Toplantı YTSO Başkanı Tahsin Becan’ın açılış konuşması ile başladı. Yıllardır Yalova’ya hizmet veren binada son toplantıyı gerçekleştiriyor olmanın hüznü ama yeni bir binaya geçecek olmanın da sevinci içerisinde olduklarını ifade eden Becan, “Bu binamızda son meclis toplantımızı yapıyoruz. Temmuz ayının ilk haftası gibi yeni binamıza geçmiş olacağız. Bu binanın ne şartlarda yapıldığını o dönemin meclis başkanı olan Yakup Koçal’dan dinlemek istedik. Sağolsun o da bizi kırmadı ve geldi. Biz kendisine odamıza verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Meclis Başkanı Muğlim Bağatar ise, “Yalova açısından anılarla dolu bir tarihi geride bırakıyoruz. YTSO toplantılarını artık yeni binasında yapacak. Bu binanın yapımında emekleri olan başkanlarımıza da yürekten teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Koçal anılarını anlattı
28 yıl önce alınan bir kararla YTSO’ya bir bina kazandırmak üzere yola çıktıklarını dile getiren dönemin YTSO Başkanı Yakup Koçal, “YTSO binasının kurulu olduğu arazi Yalova Belediyesi’ne aitti. Bu araziyi Yalova Belediyesi kat karşılığı ihaleye çıkıyordu. Bu ihaleye girmeyi teklif ettim. O dönem odadaki büyüklerimiz bana çok direndiler. Altından kalkamayacağımızı defaten söylediler. Ben de o dönem inşaatçılıkla uğraşıyorum. Ben de yapacağımızı dile getirerek ısrarcı oldum. 1992 yılıydı başladık. 1993 yılında da törenle resmen temelini atıp bismillah dedik. 1 yıl sürdü binanın yapımı ve 1994 yılında da bu binayı açtık. %20 mantığıyla kat karşılığı alınca, 4 kat burası zemin kat ve 1. kat belediyenin uhdesinde kaldı. Sonrasında da tamamını aldık. 30 yıl da hizmet etti. İnşallah şimdi yeni binada YTSO çalışmalarını ve hizmetlerini sürdürecek. Odamız güzel bir mekana geçecek” dedi.

Plaket verildi
Ardından YTSO üyeliği ve Yalova Kongresi ile ilgili anılarını da meclis üyeleri ile paylaşan Koçal’a hizmetlerinden dolayı bir plaket sunuldu. Plaketi YTSO Başkanı Tahsin Becan ve YTSO Meclis Başkanı Muğlim Bağatar birlikte verdiler. Plaketi sunmadan önce konuşan Becan, “YTSO binamızda bu son toplantımızdı. Bu toplantıya eski başkanlardan Lütfullah Akıncı ve Yakup Koçal’ı davet ettik. Yakup Bey geldiler ama Lütfullah Bey hastanede bir tedavisi olduğundan katılamadı. Yakup beye de Lütfullah beye de bu binanın yapımında ki emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.
YTSO’nun 28 yıldır hizmet verdiği binada ki son toplantı ise toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Suat

20 Haziran 2021 19:55
Hayret birseysiniz, sanki cok is yapiyorsunuzda yeni bina lazim, aslinda bunlara cadir bile fazla. Yalovaya gram faydasi olmiyan bir kurulus