“Yoğun Ve Başarılı Bir Eğitim Öğretim Yılı Oldu”

02 Ocak 2023 09:06
“Yoğun Ve Başarılı Bir Eğitim Öğretim Yılı Oldu”

Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, Yalova Valisi Muammer Erol’un da katıldığı bir basın toplantısında ildeki 2022 yılındaki eğitim ve öğretim faaliyetleri hakkında genel bir değerlendirmede yaptı.

Akmeşe 2022’nin eğitim öğretim faaliyetleri anlamında yoğun ve başarılı bir yıl olduğunu ifade etti.

2022 yılında gerçekleşen eğitim ve öğretim faaliyetleri Uygulama Oteli’nde düzenlenen basın toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı. Yalova Valisi Muammer Erol’un da katılımı ile gerçekleşen toplantıda Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe verileri kamuoyu ile paylaştı. Akmeşe, “Okul öncesi 5 yaş grubunda okullaşma oranı yüzde 65’ler den yüzde 99 çıkartıldı. 9 Mesleki Eğitim merkezimizde öğrenci sayımız 4000 civarlarına getirilerek bakanlığın vermiş olduğu kotanın yüzde 155 üstüne çıkılmıştır. Döner sermaye geliri 4 milyon 658 bin 577 liradan, 12 milyon 232 bin 55 liraya çıkartı. Bu bizim öğretmen ve öğrencilerimizin alın teridir. İl genelinde meslek okullarımızın üretime katılımını teşvik etmek için tüm çabamızı ortaya koymaktayız. Bakanlık tarafından bize verilen kota 30 bin kursiyer iken bu yıl kursiyer sayısı 58 bin 694 çıkartılarak il geneli nüfusun yüzde 20 ‘si halk eğitim kurslarımıza katıldı. Bu alanda Türkiye ortalaması yüzde 10 iken ilimizde yüzde 20 olarak gerçekleşmiştir.  Aile Okulu kapsamında il genelinde 3 bin 280 velimiz eğitime katılmıştır. İl genelinde 77 okul merkezine bin 262 öğrenci taşınmış, bin 468 öğrencimize ücretsiz yemek verildi. İl genelinde 5 bin 25 yabancı uyruklu öğrencimiz bulunuyor. Bunların büyük çoğunluğu ilkokul ve ortaokullarda bulunmaktadır. Bunlarında belirli bir yerde yoğunluk olmayacak şekilde okullarımıza dağıtılmaktadır. İl genelinde sadece 8 okulumuzda etkileşimli tahta kurulmamış, bu okulların altı yapıları hazırlanmış tahtaların bize teslim edilmesi bekleniyor.  İl gelinde yüzde 95 okulumuzda tahta bulunuyor. Bu yıl il genelinde 492 bin 375 ders kitabı, 280 bin 214 yardımcı kaynak dağıtımı ücretsiz yapıldı. Proje kapsamında 28 yeni kütüphane ile il genelinde kütüphanesiz okul kalmadı, kitap sayısı 73 binlerden 148 binlere çıkartıldı. Çiftlikköy Tavşanlı, Çiftlikköy Merkez ile Yalova Merkez Bahçelievler, Bağlarbaşı Mahallesi, Fevzi Çakmak Gaziosmanpaşa Mahallelerinde 6 yeni Anaokulu yapılacak. Merkezde Gaziosmanpaşa Mahallesi, İsmetpaşa Mahallesi ve Mustafa Kemalpaşa mahallesinde ilkokul ve ortaokula ihtiyacımız var. Çiftlikköy’de Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde Ruhsar Aksoy İlkokulu bölgesinde bir temel eğitim okuluna ihtiyacımız var. Çınarcık’ta Harmanlar Mahallesinde okullar bölgesinde bir temel eğitim okuluna ihtiyacımız var. İl genelinde 11 yeni köy yaşam merkezi açıldı. Bunlardan 1 tane cazibe merkezi olarak düzenlendi. Bu merkezlerde 7 den 77 ‘ye herkese yönelik kurslar eğitimler ve etkinlikler düzenleniyor” dedi.

Yalova Nitelikli İstihdam Merkezi projesi

OSB’lerle koordineli olarak hayata geçirilen, “Nitelikli İstihdam Merkezi Projesi” hakkında da bilgiler veren Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, “OSB bünyesinde kurulacak Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) ile üretim tesislerinin en önemli sorunu olan nitelikli çalışan istihdamı konusunda Yalova’da yaşayan özellikle genç işsizlerin, projeyle kurulacak eğitim merkezinde sanayi sektörüne yönelik istihdam garantili mesleki eğitimleriyle sanayi için gerekli nitelikleri edindirilerek iş gücüne katılımlarının sağlanarak Yalova’da işsizliğin azaltılması hedefleniyor. Projenin toplam bütçesi 13 milyon 687 bin 630 lira. Temel Eğitimden Ortaöğretime geçiş sürecinde 8. sınıf öğrencilerinin doğru okul seçimine yönelik olarak velilerin eğitimi planlanıyor” diye konuştu.

Avrupa Birliği Projelerinde aktif bir yıl oldu
Avrupa Birliği için üretilen projelere de değinen Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, “Müdürlüğümüz okul eğitimi ve mesleki eğitim alanında 7 yıllığına akredi olmuş bu alanlara yönelik okullara hibe dağıtımı gerçekleştirildi. Bu kapsamda Okul eğitimi alanında toplam 128 bin Euro Mesleki eğitim alanında 120 bin Euro hibe dağıtımı yapmıştır. Bu projeler öğretmen ve öğrencilerimiz yurt dışında eğitim almış ve almaya devam ediyorlar. Uluslararası dijital öğrenme platformunda 52 okulumuz 98 öğretmenimiz 130 ulusal kalite belgesi aldı.

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle