“Yetki Bizde Değil Bakanlıkta”

“Yetki Bizde Değil Bakanlıkta”

Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel karma OSB kurulması yönünde meclisin bir karar alma yetkisinin bulunmadığını bu kararı verecek merciin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olduğunu söyledi.

 Soygüzel bu yönde çıkan söylentilerin ise halka kasıtlı olarak pompalandığını düşündüğünü dile getirdi.

Giyim Sanayicileri İhtisas OSB ve Gemi Sanayicileri İhtisas OSB tarafından başlatılan birleşme çalışmaları sonrasında toplanan Yalova İl Genel Meclisi her hangi bir birleşme durumunda Giyim Sanayicileri İhtisas OSB’deki yüzde 18’lik İl Özel İdaresi payının durumunun ne olacağını karara bağlamıştı. Bu konu ise kamuoyunda geniş bir yankıya neden oldu. Bunun üzerine açıklamada bulunan İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel ise bu OSB’lerin birleşmesine karar verme yetkisinin İl Genel Meclisi’nde olmadığını söyledi. Bu kararı verecek olan merciinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olduğunu vurgulayan Soygüzel, “Giyim Sanayicileri İhtisas OSB ve Gemi Sanayicileri İhtisas OSB bu iki OSB bakanlığa başvurarak birleşme talebinde bulundu.  Yalova Giyim İhtisas OSB ve Gemi İhtisas OSB'nin birleşmesine yönelik süreç devam ediyor. İl Özel İdaresi olarak Avrasya OSB'nin %18 ortağıyız. Biz de meclis gündemine bu konuyu alarak iki OSB'nin birleşmesine yönelik İl Özel İdaresi'nin durumunu konuştuk. Bu iki OSB'nin birleşmesi durumunda payımızın  %12'den az olmaması ve müteşebbis heyette de 2 den az temsilcimizin bulunmaması yönünde bir karar aldık” dedi.

“Kasıt arıyorum”
Bu konuda kamuoyuna bilinçli olarak yanlış bilgi pompalandığını düşündüğünü vurgulayan Soygüzel sözlerine şu şekilde devam etti; “Burada tartışmaların odağında iki OSB'nin birleştirilmesi var. Kamuoyunda İl Genel Meclisi bu iki OSB'nin birleşmesine ve ortaya Karma bir OSB çıkmasına karar verdi yönünde bir algı var. Oysa bu iki OSB'nin birleşmesi ile ilgili bir karar almadık. Bunların mevzuatı ortadadır. Müteşebbis heyet ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayı ile ilgili karar alınabiliyor. İl Genel meclislerinin böyle bir karar alma yetkisi yok. Biz sadece İl Özel İdaresi olarak bu birleşmenin gerçekleşmesi durumunda ortaklık payımızın ne olacağı sorusuna cevap üretmek adına bir karar aldık. İl Genel Meclisi tarafından da birleşmenin olması durumunda temsil ve hak oranımızı belirleyen bir karar çıktı. Biz birleşmeye yönelik karar almaya yetkili bir kurum değiliz. Bu süreç bizim dışımızda devam ediyor. İlgili OSB'lerin birleşmesi ile ilgili süreci dışarıdan takip ediyoruz. Bu konuyla ilgili tek ilişikli durumumuz bu OSB'lerden birisinin ortağı olmamız ve temsil hakkımızın ve payımızın ne olacağını belirlemekten öteye gitmiyor. Bu kararı verecek olan bakanlıktır. Birleşme olmaya bilir de. Biz her hangi bir şeyin birleşmesine onay falan verme yetkisine sahip değiliz. Ben bu fikrin halkımıza kasıtlı olarak pompalandığını da düşünüyorum ve altında kasıt arıyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle